Haber Tarihi : 

11 Nisan 2021 Pazar

Ramazan öncesinde üretici ve market fiyat farkı 8 kata kadar ulaştı.

RAMAZAN FIRSATÇILARI YENİDEN İŞBAŞINDA

Açıklama Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’dan,
Bayraktar en son 1 Nisan’da yaptığı açıklamada üretici ile market fiyat farkının 5 kata ulaştığını söylemişti. 1 Nisan’dan bugüne fiyat farkına 3 katı daha eklenerek 8 kata yükseldi.

Şemsi Bayraktar, "Bir önceki ay üretici market fiyat farkı yaklaşık 5 kata çıkmıştı. Zira üreticilerimiz ürününü düşük fiyata satarken tüketicilerimiz pahalıya tüketmektedir" dedi.

ŞEMSİ BAYRAKTAR RAMAZAN ÖNCESİ ÜRETİCİ MARKET FİYATLARINI DEĞERLENDİRDİ

Başkan Bayraktar, yaşanan artışların spekülatif faaliyetlerin başladığını gösterdiğini belirterek ramazan fırsatçılığı yapılmamasını istedi.

Ramazan boyunca üretici ve market fiyatlarını takip ederek kamuoyunu bilgilendireceklerini söyleyen Bayraktar, “Üreticilerimiz ürününü düşük fiyata satarken tüketicilerimiz pahalıya tüketmektedir" diye konuştu.

30 Mart-7 Nisan arasında geçen 8 günlük süreçte değerlendirilen ramazan öncesi market fiyatlarına göre 3 üründe fiyat değişimi görülmediği, 12 üründe fiyat düşüşü ve 25 üründe ise fiyat artışı oldu.

Ay sonundan bu güne markette yeşil soğan, kuru fasulye ve yeşil mercimek fiyatında bir değişim meydana gelmezken, en fazla fiyat artışı yüzde 25,87 ile karnabaharda yaşandı.

Karnabahardaki fiyat artışını Antep fıstığı, kuru üzüm, nohut, sivri biber, incir, pırasa, patates, pirinç, domates, kuru soğan takip etti.

FİYAT DÜŞÜŞÜ EN FAZLA YÜZDE 5,50 İLE MISIR ÖZÜ YAĞINDA YAŞANDI

Mısır özü yağındaki fiyat düşüşünü ise patlıcan, maydanoz, salatalık ve elma izledi.

Üretici fiyatlarında ise 8 günlük süreçte 15 üründe fiyat değişimi görülmedi.

Bu 8 günlük süreçte ramazan öncesi üretici ve market arasındaki en fazla fiyat farkı yüzde 695,45 ile patateste yaşandı.