Haber Tarihi : 

19 Nisan 2021 Pazartesi

İçişleri Bakanlığı, gri pasaportla yurt dışına iltica olayları hakkında 6 belediye hakkında soruşturma başlattı.

Malatya’nın Ak Partili Yeşilyurt Belediyesi’nin Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ü geri gelmedi.

Yeşilyurt Belediyesi’nde skandalın ortaya çıkmasının ardından sadece o belediyede bu durumun yaşanmadığı da ortaya çıktı.

TAM 6 BELEDİYENİN İSMİ BU İDDİALARI KARIŞTI

Ayrıca, yerel idareler tarafından kamu personeli olmayanların yurt dışına gönderilmesi geçici olarak durduruldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada “Bu kapsamda, Balıkesir Gömeç, Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova, Yozgat Yerköy, Şanlıurfa Suruç, Ordu Korgan belediyelerince “dans (folklor) gösterisi”, “kültür turu”, “gençlik programları” adı altında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına kişiler gönderildiği tespit edilmiştir” denildi.

İçişleri Bakanlığı, daha önce de Malatya Yeşilyurt Belediyesi için soruşturma başlatmış soruşturma kapsamında vali yardımcı ve iki il müdürünün da aralarında olduğu 4 personel görevden alınmıştı.

SKANDAL ALMANYA’DA DA YANKI UYANDIRDI

Berlin, insan kaçakçılığının merkezindeki Ersin Kilit hakkında üç ayrı soruşturma başlattı.

Türkiye'den kısa süre içerisinde hakkı olmayanlara nasıl gri pasaport verildiğine ilişkin Dışişleri aracılığıyla detaylı bir açıklama isteneceği öğrenildi.

Uluslararası hukukun kamu eliyle ihlal edildiği sonucuna varılırsa, Türkiye kaynaklı bütün pasaportlar şüpheli duruma düşecek.

Türkiye'den kaçırılan kişilerin tek bir şehirde tutulmadığı; Hannover, Wiesbeden, Frankfurt, Münih, Köln, Mannheim, Düsseldorf, Hamburg, Berlin gibi kentlerde inşaat işlerinde çalıştırıldığı belirlendi.