Haber Tarihi : 

28 Haziran 2021 Pazartesi

Tam 1 buçuk yıl aradan sonra tarım ve hayvancılık sektörü Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda yeniden bir araya geldi.

Geçtiğimiz hafta 23 – 27 Haziran tarihlerinde İzmir’de gerçekleşen fuarın resmi açılış törenine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Azerbaycan Mevkidaşı İnam Kerimov ile Kuzey Makedonya Tarım, Orman ve Su Ekonomisi Bakanı Arjanit Hoxha eşlik etti.

Fuar açılış töreninin ardından Agro TV Ankara Temsilcisi Galip Umut Özdil’e özel açıklamalarda bulunan Bekir Pakdemirli; üreticimiz, besicimiz, yetiştiricimiz ne tohumuna ne hayvanına küsmüş durumdadır” dedi.

“YAPILAN BU FUARLAR TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ GÖSTERMEKTEDİR”

Galip Umut Özdil’e demeç veren Azerbaycan Tarım Bakanı İnam Kerimov; Uluslararası Tarım fuarlarının Türkiye’nin tarım sektöründe gücünü gösterdiğini ifade etti.

“Yapılan tarım fuarı Agroexpo, Türkiye’nin gücünün göstergesidir. O nedenle tebrik ediyorum. Biz gelecekte de bu tarım fuarlarıyla birlikte Türkiye ile bir araya geleceğiz. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile anlaşmamız sonucu Azerbeycan’da daha büyük Türk şirketleri yatırımlarını arttırırken, Türkiye’de Azerbeycan’lı yatırımcılar daha yakından yer alacak.”

Bakan Kerimov gelecek yıllarda hem Bakü’de gerçekleşecek Tarım fuarlarında hem de Türkiye’de gerçekeleşen tarım fuarlarında; iki ülke iş insanlarının karşılıklı katılımı noktasında Bakan Pakdemirli ile mutabık kaldıklarına değindi.

“TÜRK YATIRIMCILAR ÜLKEMİZE GELMELİ”

Tarım alanında kardeş ülke Azerbaycan ve Türkiye arasındaki iş birliği yapılabilecek alanları ise şöyle sıraladı İnam Kerimov:

“Ekincilikte, hayvancılıkta, tohumculukta ve yeni teknolojilerin transferleri ile yakından çalışıyoruz. Bütün Türk yatırımcılarını beklemekteyiz. Devlet tarım alanında büyük destekler vermektedir.”

5 gün süren Agroexpo Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda Fransa, Bulgaristan, Rusya, Polonya, Hindistan ve Katar başta olmak yurt dışından birçok katılımcı firma yer aldı.