Haber Tarihi : 

PİYASALARIN MERAKLA BEKLEDİĞİ FAİZ KARARI AÇIKLANDI

Dün gerçekleşen toplantı sonrası TCMB politika faizini değiştirmeyerek yüzde 17 seviyesinde sabit tuttu. Naci Ağbal Başkanlığında toplanan Para Politikaları Kurulu’nun politika faizinin yüzde 17 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi.

Enflasyonda kalıcı düşüş ve fiyat istikrarına dikkat çeken açıklamada; “Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir" denildi.

Açıklamada ayrıca; “İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Gerçekleştirilen güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale gelmesi beklenmekte, böylelikle enflasyon üzerinde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir” ifadelerine de yer verildi.

Merkez Bankası, Naci Ağbal'ın başkanlığa getirilmesinden sonra gerçekleştirilen ilk toplantıda 475, ikinci toplantıda ise 200 baz puan olmak üzere toplamda 675 baz puan faiz artışına giderek politika faizini yüzde 10.25'ten, yüzde 17 seviyesine çekmişti. Ocak ayında yapılan toplantıda ise faiz oranını değiştirmemişti.

  • Heyecan - Beyaz Çember

© 2020 AGRO TV Bilgi İşlem Departmanı Tüm hakları saklıdır.