Haber Tarihi : 

20 Mayıs 2021 Perşembe


20 Mayıs Dünya Arı Günü bu yıl 4. Kez kutlandı.

20 Mayıs, Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 115 ülkenin tasarısıyla 20 Aralık 2017’de Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Arı Günü olarak kabul edilmişti.

Dünya Arı Günü, son 3 yıldır farklı etkinliklerle dünyanın her yerinde kutlanıyor.

Kutlamaların merkezinde bu yıl Türkiye vardı. Uluslararası Apiterapi Federasyonu’nun her yıl 20 Mayıs’a özel düzenlediği Apiterapi Kongresi’nde ev sahibi bu yıl, Türkiye’ydi. Birbirinden önemli ve alanında uzman konuşmacıların yer aldığı Apiterapi Kongresi, pandemi tedbirleri çerçevesinde online olarak düzenlendi.

ARILARIN GIDA VE EKONOMİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Kutlamalardan biri de Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği himayesinde gerçekleşti. TAB’IN düzenlediği, Agro TV ekranları ve dijital platformlarda yayınlanan Dünya Arı Günü Özel Programı’nda bal arısı, arı yetiştiriciliği, arı sağlığı, arı ürünlerinin önemi, ekonomiye katkıları, arıcıların sektörel beklentileri gibi başlıklar konuşuldu.

Bu arada Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin Dünya Arılar Günü’ne özel bir mesaj yayınladı. Yapılan yazılı açıklamadı; arıların yeryüzündeki varlığının gıda ve ekonomi üzerindeki etkisine dikkat çekildi:

“Bu yıl 4. sü kutlanacak olan Dünya Arı Günü’nde Bal Arısının önemine değinmek istiyoruz. Bal arısının dünyadaki varlığı insanlıktan öncedir. Gerek ürünleri gerekse doğadaki önemi insanoğlunun ilgisini çekmiş, bundan dolayı doğadaki yaşam alanlarından kovanlara aktarılmış, evcilleştirilmeye çalışılmıştır.
İnsanların bir şifa kaynağı olarak kullanılan bal, bal arısının esas ürünü olmasına rağmen son yıllarda diğer alternatif arı ürünleri Bal mumu, Arı sütü, Polen, Arı ekmeği, Apilarnil, Propolis, Arı zehri, Arı havası gibi insan beslenmesinde ve sağlığında çok yoğun kullanılmaktadır. İnsan sağlığı ve beslenmesinde bu kadar önemli olan üstün üretim gücü olan Bal arısı, insan beslenmesindeki yetersizlik ve tarım alanlarındaki azalma nedeniyle oluşan açlık sorununa bir çözüm olacaktır.”

ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE PESTİSİT KULLANIIMI ARILARIN YAŞAMINI TEHDİT EDİYOR


İnsanlığın varlığını ve geleceğini arılara borçlu olduğunu belirten TAB Başkanı Şahin; çevre kirliliği, pestisit kullanımının arıların yaşamını tehdit ettiğine dikkat çekti.

Ziya Şahin ayrıca arıcılığa gerekli önemin verilmediğini söyledi:
“Ne yazık ki arıya ve arıcılığa, gerek insan yaşamı gerekse doğal yaşamı, gerekse tarım ve hayvancılık sektörüne bu denli katkılarına rağmen, maalesef gerekli ilgi, gerekli önem yeterince verilmediğini söylemek durumundayız.”

TAB’ın bugüne kadar arıları ve arıcıları korumaya yönelik çalışmalar yaptığını belirten Şahin; ARI VARSA, HAYAT VAR” dedi.