Haber Tarihi : 

11 Mayıs 2021 Salı

Ülke genelinde yağışların azalmasıyla oluşan kuraklık, etkisini göstermeye devam ediyor.

Birçok üründe Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Denizli’de, tarımsal sulamada yaşanan sıkıntılar ve kuraklık nedeniyle üreticiler zor bir dönemden geçiyor.

Denizli Ziraat Odası Koordinatör Başkanı Hamdi Gemici, kuraklığın vurduğu bölgelerin afet bölgesi ilan edilmesini ve çiftçi borçlarının faizsiz ertelenmesini istedi.

Gemici, bu yıl çiftçilerin yüzde 70-80 oranında ürün kaybıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Tarımsal sulama amaçlı su tutulan baraj ve göllerde ise istenilen seviyede su depolanamadı.

ÜRÜNLER TARLADA KURUYOR

Sarayköy’de buğday üreticilerine iki kere sulama yapılabileceği söylendiği halde kanalda olmayan su nedeniyle ürünleri olgunlaşmadan tarlada kuruyor.

Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul, üreticinin çaresiz olduğunu belirtirken, su sıkıntısı yaşanmaması için basınçlı sulama sistemine geçilmesini önerdi.

KURAKLIĞIN ETKISINI GÖSTERDIĞI DIĞER BIRI ISE ADANA

Türkiye’nin önemli hububat üretim merkezlerinden olan Adana’da üreticiler, Ramazan Bayramı’nın ardından hasada hazırlanıyor.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, buğday üretimi yapan illerdeki kuraklığa dikkat çekerek, buğdayda bu yıl yüzde 10 azalma olacağını söyledi.

Mehmet Akın Doğan, buğday üretiminde girdi fiyatlarının artması nedeniyle, 10 kuruş olan desteğin 30-40 kuruşa çıkarılması gerektiğini belirtti.

Doğan, çiftçilere rutubet 14’ün üzerinde biçmeyerek, lisanslı depoları kullanmalarını önerdi.