Haber Tarihi : 

14 Nisan 2021 Çarşamba

1 Eylül 2020’de başlayan balık av sezonunun kapanmasıyla değerlendirmelerde bulunan Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya; hamsi başta olmak üzere palamut gibi bir çok balık türünün yasal avlanabilir boyda olsa da yeterli et verimliliğine ulaşamadığını belirtti.

BALIKÇILAR 1 EYLÜL’ KADAR KIYILARA ÇEKİLECEK

Balıkçılar bu sezon özellikle hamsiden umduğunu bulamadı diyen Özkaya; balık stoklarında da sorun olmadığına işaret etti.

Sezonda Marmara Denizi'nde yaşanan sıkıntılar sebebiyle balıkçıların destek beklediklerine yer veren Ramazan Özkaya; "2003 yılında Marmara Denizi'nde belirli bölgelerde başlayan balıkçılarımızın 'kay kay' dediği müsilaj 2019-2020-2021 av sezonunda Marmara Denizi'ni kaplamış hatta kuzey Ege'de Saros Körfezi'ni de etkisi altına almıştır. Birçok balıkçımız ağ atamadı. Atılan ağları toplayamayan balıkçılarımız oldu. Hatta motorları zarar gören balıkçılarımız bile var. 450 parçaya yakın ağ, müsilaj sebebiyle kayboldu. Bu sebeplerden dolayı Marmara Bölgesi'nde balıkçılık av sezonu 3 ay önceden bitmiş oldu. Bu süreçten dolayı zarar gören balıkçılarımızın, özellikle küçük ölçekli balıkçılarımızın mağduriyetlerinin karşılanması, borçların ertelenmesi ve maddi destek sağlanması balıkçıların beklentisidir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sezonla ilgili yaptığı değerlendirme de ise; sona erecek balıkçılık av sezonunun, hamsi, mezgit, kalkan, istavrit, sardalya ve çaça avcılığı açısından verimli geçtiğini ifade etti.

2020-2021 sezonuna ilişkin balıkçılık av yasağı dün gece saat 00.00'dan itibaren devreye gireceği belirtilen yazılı açıklamada; koronavirüs sürecinde sezonun sıkıntısız şekilde tamamlandığını, su ürünleri sektörünün geçen yıl 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiği bildirdi.

Sezonun kazançlı geçtiğini belirten Pakdemirli; “Ülkemizde bir önceki sezonda 830 bin ton su ürünleri üretimi ile rekora ulaşılmıştı. 2020 yılında da küçük boyda hamsi avlatılmamasına rağmen bu rakam 800 bin ton civarına ulaştı ve tarihimizin ikinci en yüksek rakamını yakaladık.” Dedi.

176 BİN 176 DENETİM YAPILDI

Öte yandan 2020-21 sezonundan Yasa dışı avcılığın önlenmesi için 176 bin 176 denetim yapıldığına da dikkat çekildi.

2020-2021 av sezonunda deniz ve iç sularda avcılık yapan 10 metreden küçük tekne sahibi 13 bin 132 balıkçıya 13 milyon 733 bin lira verilen destek bu yıl da devam edecek.