Haber Tarihi : 

5 Temmuz 2021 Pazartesi

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, ülkede yeteri kadar kurbanlık hayvan bulunduğuna dikkat çekti.

Üreticilerin elinde yaklaşık 1 milyon 500 bin büyükbaş, 3 milyon civarında küçükbaş bulunuyor.

Büyükbaş kurbanlık hayvan fiyatları ise yaklaşık 10 bin liradan başlıyor.

Büyükbaşın canlı kilogram fiyatı bölgelere göre 28 ila 30 lira arasında değişiyor.

Artan girdi maliyetlerinin sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çeken Tunç, "TMO'nun kararı bizleri umutlandırdı. Bu haberin duyulmasından sonra yem fiyatlarındaki artış durdu. Yapılacak müdahalelerle yem fiyatlarının düşmesini bekliyoruz. Girdi maliyetleri artarsa kimse hayvancılık yapmaz." değerlendirmesinde bulundu.

KURBANLIK NAKLİYATLARI YOĞUN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Bülent Tunç, dönemsel olarak yükselen nakliye ve hayvan pazarı fiyatları ile ilgili denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini vurguladı.

5 Temmuz itibarıyla kente getirilmesine izin verilen kurbanlık hayvanlar, Anadolu yakasında Kuzey Marmara Otoyolu Mecidiye Kavşağı denetim noktasında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince denetleniyor.

Denetimlerde farklı illerden İstanbul'a kurbanlık taşıyan araçlar durdurularak hayvanların kulak küpeleri ve pasaportları kontrol ediliyor.

Avrupa yakasına götürülecek kurbanlıklar için Trakya'ya geçiş sertifikası, Anadolu yakasında satılacak olanlar içinse veteriner sağlık raporunun bulunması gerekiyor.

KAÇAK 60 TIR YAKALANDI

Kurban Bayramı'nın son gününe kadar sürecek denetimlerde, evrakında eksiklik bulunan hayvan sahiplerine ve kurbanlıkları taşıyan aracın şoförüne idari para cezası uygulanırken yurda kaçak girmeye çalışan 60 tır ise yakalanarak Tuzla'daki canlı hayvan pazarına yönlendirildi.

Kurban Bayramına hazır olduklarını belirten İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “ Bütün önlemlerimizi almış bulunmaktayız. İstanbul’a 5 Temmuz itibariyle şuanda yanaş yavaş girişler başladı. Girişlerde yol kontrollerinde hayvanların veteriner sağlık raporu var mı? Bizim bakanlık sistemimize kayıtlı mı? diye bakarak hayvanların genel sağlık kontrollerini yapıyoruz. Şuana kadar. 7 gün 24 saat esasına göre Trakya’ya geçişleri de kontrol ediyoruz. Denetimleri yoğunlaştırdı şuana kadar da 60 tır civarında kaçak giriş yakaladık. Onları da Tuzla Hayvan Borsasına alıp gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra gerekli yerlerde satışına izin veriyoruz” diye konuştu.