Haber Tarihi : 

25 Nisan 2021 Pazar

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, nişasta bazlı şeker üretimini ve tatlandırıcılarıyla yapılan ürünlerin ithalatındaki denetim eksikliğini gündeme getirdi.

Öte yandan Vekil Gürer, vatandaşların NBŞ’den duydukları kaygıları TBMM gündemine taşıdı.

Gürer’in tatlandırıcı olarak da kullanılan NBŞ’den edinilen gıda mamullerinin üretimi ve bu ürünlerin ithalatıyla ilgili sorularını yanıtsız bırakan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkemizde 10 adet NBŞ üretim fabrikasının bulunduğunu, bunların üretim kapasitesinin ise yıllık 1.4 milyon ton olduğunu belirtti.

UZMANLAR TARAFINDAN NİŞASTA BAZLI ŞEKER’İN İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI OLDUĞU BELİRTİLİYOR

NBŞ üretim miktarı, bu ürünlerin üretildiği tesis sayısı, bu tesislerin kapasitelerinin açıklanmasını isteyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “2020 yılında ithal edilen ve içeriğinde nişasta bazlı şurup olan gıda ürünlerinin çeşitleri nelerdir? Bu ürünlerin ithalat miktarı nedir?”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gürer’in özellikle NBŞ kullanılarak elde edilen gıda mamulleri ve bu mamullerin ithalatındaki denetim ve incelemelerin yeterli olup olmadığına ilişkin sorularını yanıtsız bıraktı.

ŞEKER İÇİN BİR KOTA SINIRLAMASI YOK

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ihracat için üretilen ve ihracatı yapılan şeker için bir kota sınırlaması bulunmadığını da açıkladı.

Ülkemizde 5’i üretim ve satış amaçlı(kotalı), 5’i de sadece ihracat amaçlı( kotasız) olmak üzere 10 adet NBŞ fabrikasının bulunduğunu da açıklayan Bakan Pakdemirli, “Bunlardan biri gayri faal olup toplam kurulu kapasite yaklaşık 1,4 Milyon tondur” diye konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ithal edilen NBŞ’li ürünlerle ilgili verileri paylaşmamasının düşündürücü olduğuna işaret etti.