Haber Tarihi : 

5 Mayıs 2021 Çarşamba

Tam kapanmada yaşanan yaş meyve ve sebzedeki soruna çözüm aranırken bayramda çiğ süt alımının yapılmayacağı açıklandı.

Süt alımı yapılmasa da ineklerini sağmak zorunda olduklarını belirten süt üreticileri, yaş meyve ve sebzeden sonra sırada çiğ süt krizinin olduğunu açıkladılar.

İçişleri Bakanlığı, 29 Nisan'da başlayan ve 17 Mayıs'a kadar sürecek olan tam kapanma kararı almıştı.

Bu karardan sonra da üreticiden tüketiciye kadar olan zincirin her halkasında sorunlar yaşandı.

ÇİFTÇİ ÜRETTİĞİ ÜRÜNÜ SATAMAMAKTAN, TÜKETİCİ FİYATIN YÜKSEK OLMASINDAN ŞİKAYETÇİ OLDU

4 Nisan'da İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Pazar Yerleri” konulu genelge gönderdi.

Sebze ve meyve sorununun bu şekilde çözülmesi beklenirken Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önal, sıradaki krizin sütten olacağını açıkladı.

Önal, süt sattıkları sanayicilerin kendilerine bayramın arife günü ve ilk günü süt almayacaklarını resmen bildirdiğini belirtti.

Önal ayrıca, “Geçmişte de arife günü özellikle süt alımı azalırdı. Fakat 40 ton süt alan 25-30 ton alıyordu. Şimdi hiç almayacaklarını bildirdiler, süt alınmasa da biz inekleri sağmak zorundayız” dedi.

PEKİ ÜRETİCİLER SÜTÜ NE YAPACAK?

Bu soruya ise Ünal Önal, “Süt tozu yapabiliriz. Fakat süt tozu fabrikaları dolu. Sanayiciler de süt tozu üretiyor. Bu nedenle herkes peynir yapmak zorunda. Büyük bir sorunla karşı karşıyayız" dedi.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Tarık Tezel, “Şartları zorlayarak sütü bırakmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Aldığımız sütle hepimiz stoğa çalışıyoruz. Süt tozu, peynir yapılıyor. Aslında vadeyi uzatıyoruz. İhracatta da bu günlerde sıkıntı var” diye konuştu.