Haber Tarihi : 

18 Nisan 2021 Pazar

Kastamonu'nun Taşköprü sarımsağı ile Çanakkale’nin Bayramiç beyazının Avrupa Birliği coğrafi işaret tescili aldı.

Kararlar 16 Nisan Cuma günü AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandı.

TESCİL SAYISI 7 OLDU

Türkiye’nin yerel ürünlerinin dünyada markalaşmasını sağlayan ve koruma altına alan yeni tescillerle, AB Coğrafi İşaretli Tescil Sayısı 7’ye yükseldi.

Daha önce Malatya Kayısısı, Aydın Kestanesi ve İnciri, Gaziantep Baklavası ve Milas Zeytinyağı AB Coğrafi İşaret Tescili almıştı.

Tescil ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Taşköprü’nün dünyaca ünlü 'beyaz altını' Taşköprü sarımsağı, Avrupa Birliğinden coğrafi işaret tescili aldı. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.

Taşköprü Belediyesi tarafından 2017 yılında tescil çalışmalarına başlanılan Taşköprü Sarımsağı, aralık ayında askıya çıktı ve 3 aylık bekleme süresinden sonra Avrupa Birliği de (AB) tescilleme yaptı. Tescil ile birlikte Taşköprü sarımsağı, taklit ve çağrıştırmaya karşı Avrupa Birliği tarafından koruma altına alındı.

ARTIK KENDİ BÖLGELERİNDE ÜRETİLECEK

Ürünler, tescil belgelerinde ve şartnamelerde yer alan yöntemle, ilgili bölgelerde üretilme şansı elde edebilecek.

Çin sarımsağına karşı bir dönem neredeyse rekabet gücünü kaybeden ve üretimi azalan Taşköprü Sarımsağı, özellikle sarımsak üreticileri tescil ile birlikte katma değer elde ederek, daha da değer kazanması hedefleniyor.

Kazdağları eteklerinde yetiştirilen Bayramiç Beyazı, Türkiye’nin Avrupa’daki tescilli 7. ürünü oldu.
Bayramiç bölgesinde 7 bin 25 dekar alanda 10 bin ton üretilen meyvenin en son tamamlanan fidan tescilinin ardından şimdi de Avrupa Birliği coğrafi işaret tesciline kavuştu.

Bayramiç Beyazı için ilan Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde 16 Aralık’ta yayımlanmış ve 3 aylık sürede itiraz olmamıştı.

Bu tescil ile Bayramiç Beyazı her türlü kötüye kullanım, taklit ve çağrıştırmaya karşı AB’de de koruma altına alındı.