Haber Tarihi : 

10 Mayıs 2021 Pazartesi

Kuraklık nedeniyle rekolte düşüşleri olacağı beklentileri hem yerli hem de ithal üründe fiyat artışlarına neden oldu.

İthal kırmızı mercimekte toptan fiyat son bir haftada 90 kuruş yerli mercimekte ise 50 kuruş artış kaydetti.

KIRMIZI MERCİMEKTE HASAT YAKLAŞIRKEN REKOLTE ÜZERİNE TAHMİNLER DE YAPILMAYA BAŞLANDI

Bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle rekolte düşüşleri olacağı söylentileri hem yerli hem de ithal üründe fiyat artışlarına neden oldu.

1 kilo ithal kırmızı mercimeğin fiyatı 6.90 liradan 7.80 liraya, yerli üründe de 8.50’den 9 liraya çıktı.

“ZAMANSIZ AÇIKLAMALAR PİYASADA SPKÜLATİF FİYAT ARTIŞLARINA NEDEN OLUYOR”

Dünya Gazetesi’nin yaptığı habere göre zamansız açıklamaların piyasada spekülatif fiyat artışlarına neden olduğunu ifade eden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, bunun ise en çok başta Kanada olmak üzere ihracatçı ülkelere yaradığını söyledi.

Fiyat artışının yerli üreticiye değil ihracatçı ülkelere kazandıracağını vurgulayan Reis, dünyanın en büyük ihracatçısı konumunda olan Kanada’nın Hindistan’daki ekim alanlarının azalmasının ve rekolte düşüşlerini ileri sürerek fiyatları artırdığını kaydetti.

Mehmet Reis, “Mayısta sonunda mercimek hasadı başlayacak. En az geçen yıla göre ekim alanlarında yüzde 20-30 arasında artış var. Bölgesel bazda kuraklık bir nebze etkili olabilir. Bölgelerden son günlerde yağış haberi geliyor. Ekim alanlarındaki artış hesaba katılmadan beklenen rekolte kaybından söz edilmez” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN KENDİ KENDİNE YETERLİLİK ORANI YÜZDE 127

Nohut üretimi ile ilgili bilgiler de veren Reis, nohut üretiminde Türkiye’nin kendi kendine yeterlilik oranının yüzde 127 olduğunu kaydetti.

2020 yılında 630 bin ton üretim olduğunu vurgulayan Reis, Türkiye yıllık 134 bin ton civarında nohut ihraç ediyor. Nohutta 2021 sezonunda da aynı tablo söz konusu. Türkiye, 2020 dünya nohut üretiminde 4., ihracatta da 6. sırada yer alıyor” dedi.