Haber Tarihi : 

19 Nisan 2021 Pazartesi

Tarım ve Orman Bakanı imzası ile verilen cevapta, son 10 yılda yapılan yer altı su tahsislerinin 2,5 kat artarak 3,66 milyar metreküpe ulaştığı açıklandı.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, yer altı sularıyla ilgili soru önergesi verdi.

TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ’DEN İTİRAF GİBİ CEVAP GELDİ

Ayrıca cevapta DSİ tarafından yapılan işletme tahsislerinin büyük bir kısmının şahıslara yapıldığı bildirildi.

Özgür Ceylan, Bakanlığın tahsislerin şahıslara yapılmasını; bireysel sulamalara rağbetin artması ve sulayıcı örgütlerinin başarısızlığı üstünden açıkladığını belirterek, “Son 10 yılda sulama kooperatiflerine yapılan tahsislerin azalması, enerji bedelleri başta olmak üzere ekonomik ve yönetimsel nedenlerden dolayı kooperatifleşmenin azalmasına bağlanmakta” dedi.

CHP’li Özgür Ceylan, verilen cevapta belge verilmiş yer altı su kuyularında yeterli yapılanma olmadığından fiili tüketiminin kontrolünün birkaç havzadaki kısıtlı çalışmalar hariç yapılamadığının açıklandığını belirtti.
Ceylan, 2020 yılında sulamada kullanılan toplam kuyu sayısının 353 bin 933 adet olduğu bir milyon 577 bin 742 hektar alanın sulandığı yönünde bilgi verildiğini ifade etti.

YER ALTI SULARI TEHLİKEDE

Özgür Ceylan, soru önergemize verilen yanıtlar değerlendirildiğinde yer altı sularımızın büyük bir tehdit ve tehlike altında olduğu ortaya çıkmaktadır diye konuştu.

DSİ’ verilerine göre nehir havzalarındaki toplam yer altı suyu besleniminin 23,03 milyar metreküp, yer altı suyu emniyetli işletme rezervi ise 17,81 milyar metreküp.

Ceylan, “Birçok havzamızdaki denetimsiz yer altı suyu tahsisleri işletme rezervlerine ve yer altı suyu beslenimine yaklaşmıştır. Özellikle belgeli şahıs sulamalarında alınan tahsisten daha fazla yapılacak çekimler, seviyenin hızla düşmesine ve su kalitesinin ve dolayısıyla da toprak kalitesinin bozulmasına neden olacaktır” dedi.

Ayrıca Özgür Ceylan, Kaçak kuyular tespit edilip kapatılmalıdır. Bununla birlikte çiftçimizi de mağdur etmeyecek şekilde yer altı suyu kullanımı ölçüm sistemleri tüm havzalardaki kuyulara hızla yaygınlaştırılmalıdır, Yer altı suyu rezervlerimiz uzaktan algılama kullanarak uydudan takip sistemi ile takip edilmelidir.” diye konuştu.