Haber Tarihi : 

12 Temmuz 2021 Pazartesi

BOTAŞ tarafından Edirne Keşan’da yapımı devam eden Liman ve Boru Hattı Projesi Saros Körfezi’nde büyük tehdit oluşturuyor.

Doğalgaz limanının inşaatına ikince kez dur denilse de firma mahkeme kararını hiçe sayıyor.

Binlerce vatandaş ve çağrılara duyarsız kalmayan birçok sanatçı bölgede bir araya geldi.

Keşan Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyen yaşam savunucuları, ’Saros’uma dokunma’ sloganları attı.

Evrensel gazetesinin haberine göre; Edirne'nin Keşan ilçesinde Saros FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi'ne karşı eylem yapıldı, "BOTAŞ derhal Saros'tan çıkmalıdır" denildi.

Edirne'nin Keşan ilçesinde Saros Gönüllüleri Dayanışması ve Keşan Kent Konseyi'nin çağırısıyla Saros FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi'ne karşı basın açıklaması düzenlendi.

Açıklamaya siyasi parti ve sendika temsilcilerinin yanı sıra CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu katıldı.

"ÇED OLUMLU KARARI DERHAL İPTAL EDİLMELİDİR"

Saat 12.00'de gerçekleşen basın açıklamasını Avukat Bülent Kaçar okudu. BOTAŞ'ın projesine karşı açılan davalara sunulan iki ayrı bilirkişi raporuyla Saros Körfezi'ne yapılan kötülüğün bilimsel olarak tescillendiğini vurgulayan Kaçar, "'ÇED olumlu' kararları derhal iptal edilmelidir. Bakanlığa sunulan yüz binlerce itiraza saygıları varsa Saros FSRU inşaatını durdurmak zorundadırlar" dedi.

Halka rağmen inşaata devam etmenin doğaya, denize, insana zulümden başka bir şey olmadığını söyleyen Kaçar, "Bilime ve hukuka karşı gelmek kamusal vicdansızlıktır" diye belirtti.

Kaçar ayrıca toprak analizi yapmadan rapor düzenlenmesinin ve ÇED olumlu kararı verilmesinin kamu görevini kötüye kullanmak olduğunu söyledi.

"BOTAŞ, DERHAL SAROS'TAN ÇIKMALIDIR"

Hukuksal sürecin henüz tamamlanmadığını vurgulayan ve arazi sahiplerine bilgi verilmeden acele kamulaştırma ve el koyma yoluyla inşaata başlandığını söyleyen Kaçar, açıklamasını şöyle sonlandırdı:
"Bu projede halkın iradesi yok sayılıyor ve bilimsel raporlara saygı yoksa biliniz ki geriye sadece rant ve kâr kalmaktadır. BOTAŞ derhal Saros'tan çıkmalıdır. Körfezimizde BOTAŞ'ı istemiyoruz. ÇED olumlu kararı derhal iptal edilmek zorundadır."

GAYTANCIOĞLU: KATAR'A GAZ GÖNDERMEK İÇİN DOĞAMIZ KATLEDİLİYOR

CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu da "Mücadele hepimizin mücadelesidir. Gelecek nesillere güzel bir çevre bırakmak bizim görevimizdir. Katar'a gaz göndermek için doğamız katlediliyor. Bu yapılanlara dur diyeceğiz ve mücadeleyi büyüteceğiz" dedi.