Haber Tarihi : 

5 Mayıs 2021 Çarşamba

Rize İkizdere İşkencedere köyünde yapılması planlanan taş ocağı hem yöre halkının hem de ülkenin uzun süredir gündeminde.

İkizdere’de taşocağına karşı direniş günlerdir sürüyor.

KÖYLÜLER, SONUNA KADAR MÜCADELEDE KARARLI

Sosyal medyadan gelen destek ve dayanışma çağrılarıyla birlikte İşkencedereliler mücadeleden geri adım atmıyor.

İş makinelerinin girdiği ağaçların kesimine başlandığı İşkencedere Vadisi’nde, iş makinelerine engel olmak isteyen köylüler, ağaçlara Türk bayrağı asarak direnişe geçti.

JANDARMA MÜDAHALE ETTİĞİ OLAYLARDA BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Alana giderek köylülere destek veren CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu sosyal medya hesabından çarpıcı bir paylaşım yaptı.

Bekaroğlu; “İkizdere. Gücümüz kalmadı, durduramıyoruz. Şahit olun; biz bu kötülüklere, işlenen bu katliama, doğa cinayetine karşı çıktık. Kimsenin gücü kalmadı. Buradaki insanların moralleri bozuldu. Pandemi var, hiçbir destek gelmiyor. Herkese ceza yazıyorlar. Bu güzelim yerler gidiyor. Dün Ordu milletvekilimiz bu derede alabalık yakaladı, şu anda tamamen taşla dolmuş vaziyette.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’tan da taş ocağına ilişkin adrese teslim iş açıklamasında bulundu: "İhale yapılmıyor, ÇED kararı yok, adrese teslim iş verilmiş. Başvuruyu bakanlık yapıyor, Cengiz Holding'in adresi çıkıyor."

CHP’li Mahmut Tanal da; İkizdere'de orman tahribatının önlenmesi, doğal su kaynaklarının, yabani hayatın yok edilmesi faaliyetlerinin durdurulması konusunda suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.

Medyada geniş yer bulan haberler ve gelen tepkilerin ardından inşaat yapımında adı geçen Cengiz Holding sessizliğini bozdu.

İkizdere Vadisi’nde taş ocağı yapımı için iş makineleri gönderen Cengiz İnşaat, taş ocağında maden araması yapıldığına, ocağın daha sonra farklı amaçlarla kullanılacağına dair iddiaları yalanladı.

Firmadan yapılan yazılı açıklamada; Şirketimizin o bölgede yaşayan herkesin görüşlerini hassasiyetle ve ciddiyetle değerlendirdiğini bilmenizi isteriz. İmalatların tamamlanması ve liman için gerekli ham maddenin temini sonrasında taş ocağının rehabilitasyonu şirketimiz tarafından gerçekleştirilecektir. Taş ocağında maden araması yapıldığına, ocağın daha sonra farklı amaçlarla kullanılacağına dair iddialar asılsız olup Rize İyidere Lojistik Limanı projesi ile sınırlı ham madde temini tamamlandıktan sonra toprak üzerinde bitki ve ağaçlandırma çalışması yapılarak mevcut doğal yaşamın geri kazanılması sağlanacaktır” denildi.