Haber Tarihi : 

8 Nisan 2021 Perşembe

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) yayımladığı küresel gıda fiyatları endeksini yayınladı.

Endeks, martta bir önceki aya göre yüzde 2,1 artışla 118,5 puana yükseldi. Bitkisel yağ fiyatları bir önceki aya göre yüzde 8 arttı.

Küresel gıda fiyatları 7 yılın, bitkisel yağ fiyatları 10 yılın zirvesinde.

Dolar cinsinden ihracat fiyatları üzerinden hesaplanan gıda fiyatları endeksinde martta, bir önceki yılın aynı ayına göre artış yüzde 24,6 oldu.

Bu seviye Haziran 2014 sonrasında kaydedilen en yüksek seviye olurken, endeksteki artış üst üste 10. ayda da devam etmiş oldu.

Martta gıda fiyatlarındaki genel artışa, bitkisel yağlar, et ve süt ürünleri fiyatlarındaki neden oldu.

TAHIL ÜRÜNLERİ VE ŞEKERDE İSE FİYAT DÜŞTÜ

Martta bitkisel yağ fiyatları endeksi, bir önceki aya göre yüzde 8 artışla, en çok artış gösteren alt endeks oldu. Yağ fiyatları endeksinde, Haziran 2011 sonrasındaki en yüksek seviye görülmüş oldu.
Bitkisel yağ endeksinde son bir yıldaki artış oranı yüzde 86,2.

FAO tarafından yayımlanan bültende, bitkisel yağ fiyatlarında son dönemde görülen yükselişlerin, palmiye, soya, kolza ve ayçiçeği yağı fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığı belirtildi.

Palm yağı fiyatlarındaki artışın, stoklardaki azalış ve ithalat talebindeki artıştan, soya yağı fiyatlarındaki artışın biodizel yakıt sektörünün artan talebinden, kolza ve ayçiçeği yağlarındaki artışın ise arz sorunlarından kaynaklandığı aktarıldı.

BİTKİSEL YAĞ FİYATLARI SON 10 YILIN ZİRVESİNDEYKEN

TÜİK verilerine göre, ayçiçek yağının bir kilogramı, Mart 2020 ile Mart 2021 arasındaki son bir yılda tam yüzde 59,6 artışla 17,50 TL'ye ulaştı. Yıllık artış oranı, mısırözü yağında yüzde 54,9, zeytinyağında yüzde 34,2 oldu.