Haber Tarihi : 

4 Nisan 2021 Pazar

Su ürünleri yetiştiricilerine 85 milyon liralık destek ödemesi geçtiğimiz Cuma günü yapıldı.

2020 YILI SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ KAPSAMINDA DESTEKLER ÜRETİCİLERİN HESAPLARINA AKTARILDI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 yılı su ürünleri yetiştiriciliği kapsamında üreticilere 85 milyon liralık destek ödemesinin yapılacağını geçtiğimiz günlerde duyurdu. Tarım ve Orman Bakanlığı, avcılık ve yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünleri sektörünü yeni düzenlemelerle her yıl desteklemeye devam ediyor.

Bakanlık bu kapsamda, özellikle alabalık ve Türk somonu yetiştiriciliği başta olmak üzere toplamda 85 milyon liralık üretim desteği sağlıyor.

Bakan Pakdemirli, “Verdiğimiz destekler sayesinde 2002 yılında 61 bin ton olan üretimimiz, 2020 yılında 420 bin tonun üzerine çıktı. Su ürünleri üretim değeri ise 212 milyon TL’den yaklaşık 13,5 milyar TL’ye yükseldi” dedi.

Ayrıca Pakdemirli, “Su ürünleri üretimimiz pandemiye rağmen geçen yıl bir önceki yıla göre % 13 oranında rekor bir artış gösterdi” diye konuştu.

Türkiye, başta AB ülkeleri olmak üzere aralarında Japonya, ABD, Rusya ve Kore gibi ülkelerinde yer aldığı 80’den fazla ülkeye su ürünleri ihracatı gerçekleştiriyor. 2018 yılında bakanlığın başlattığı proje ve desteklerle Türk somonu dünyada marka haline geldi. 2020 yılında Türkiye’den 60 milyon dolarlık somon ihracatı gerçekleştirildi.