Haber Tarihi : 

20 Haziran 2021 Pazar

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar duyurdu.

Genel Başkan Şemsi Bayraktar, "Çiftçilerimizin mağdur olmaması için ÇKS başvurularını ertelemeden yaptırmaları gerekmektedir." uyarısında bulundu.

ÇKS KAYITLARINDA AZALMA YAŞANIYOR

Yapılan yazılı açıklamada ÇKS kaydı yaptıran çiftçi sayısının her geçen gün azaldığı belirtildi.

Buna göre; 2003-2020 döneminde ÇKS kaydı yaptıran çiftçi sayısında yüzde 23,6 azalma ve ÇKS'ye kayıtlı tarım alanlarında da yüzde 10 gerileme mevcut.

ÇKS KAYDI OLMAYAN ÜRETİCİLER DESTEKLERDEN FAYDALANAMAYACAK

Tarımsal faaliyete devam ettikleri halde çeşitli nedenlerle ÇKS kaydı yaptıramayan çiftçilerin karşılaşacakları mağduriyetlere değindi Bayraktar:

"ÇKS başvurusunu yaptırmayan üreticilerimiz desteklerden yararlanamıyor, tarım sigortası yaptıramıyor ve düşük faizli kredi kullanamıyor. ÇKS başvurusunu yaptırmayan üreticiler, yıl içerisinde doğal afet sonucu meydana gelen zarar doğrultusunda kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden de faydalanamıyor. Bu nedenlerle çiftçilerimizin mağdur olmaması için ÇKS başvurularını ertelemeden mutlaka yaptırmaları gerekmektedir."

Kuraklığa da değinen TZOB Genel Başkan; buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine de verim kayıplarına göre dekar başına 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılabilmesi için de ÇKS'ye kayıt şartının arandığını söyledi.

Öte yandan, ÇKS başvuruları, ilgili belgelerle il ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerine yapılabilecek.