Haber Tarihi : 

İSTANBUL’A KAR YAĞDI, BARAJLAR UMUT TAZELEDİ

Geçtiğimiz yıl kurak geçen aylar, beklenilen yağışların gelmemesi derken barajlarda kuraklık alarmları çalmaya başladı. Yüzde 20’lerin altına düşen su seviyeleri herkesi korkuttu. Öyle ki İstanbul’un 1 aylık suyu kalmıştı.

Ancak geçtiğimiz hafta sonu başlayan kar yağışı Perşembe gününe kadar sürdü. Kenti beyaza bürüyen kar yağışından barajlar da nasibini aldı. İstanbul'da etkili olan yağmur ve kar yağışlarıyla barajların genel doluluk oranı yüzde 48,67 oldu. İstanbul’da etkili olan karların tamamen eriyerek barajlara katılmasıyla önümüzdeki günlerde barajlardaki doluluk oranlarının daha da yükselmesi bekleniyor.

ANCAK AKILLARDA HÂLÂ ÇOK SORU İŞARETİ VAR

Kente su sağlayan baraj ve göletler, 868 milyon 683 bin metreküp su biriktirme hacmine sahipken, su miktarı bugün itibarıyla 415 milyon metreküp seviyesine yükseldi .İstanbul'a dün itibarıyla verilen su miktarı ise 2 milyon 670 bin metreküp oldu.

Bu kapsamda dün itibariyle İSKİ verilerine göre bazı barajların doluluk oranı ise Alibeyköy Barajı 54.71, Ömerli 56.58, Terkos 46.69, Sazlıdere 24.59, Elmalı ise 54.58 oldu.

  • Heyecan - Beyaz Çember

© 2020 AGRO TV Bilgi İşlem Departmanı Tüm hakları saklıdır.