Haber Tarihi : 

4 Nisan 2021 Pazar

GÜBRE Mİ ALTIN MI

Gübre fiyatlarının önlenemeyen yükselişi devam ediyor. Son bir ayda DAP gübre 660 lira, ÜRE gübre ise 500 lira zamlandı. Gübre fiyatlarının yükselişini kimse durduramıyor, çiftçi ise çaresizce yardım bekliyor.
Tarımdanhaberin’in haberine göre, 1 Mart ile 1 Nisan arasında Üre gübresi tonda 500 lira, DAP gübresi 660 lira ve CAN gübresi 190 lira arttı.

SON 1 AYDA YAŞANAN FİYAT ZAMLARI ÜRETİCİYİ ZOR DURUMDA BIRAKIYOR

Gübre fiyatlarındaki bu yükseliş çiftçiyi ciddi anlamda mağdur ederken, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gübre firmalarını denetlememesi çiftçinin tepkisini çekiyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Diyarbakır programında çiftçilerin kendisine en çok gübre fiyatlarından mağdur olduklarını ilettiklerini belirtmişti.

Çiftçilerin bu şikayeti dile getirmelerine rağmen Bakan Pakdemirli'nin çiftçiye ürün alımlarında bunu telefi edileceğini yönünde bir cevap vermesi dikkat çekti. Bakan Pakdemirli'nin gübre fiyatlarına gelen kontrolsüz zamlarla ilgili hiç bir değerlendirme yapmaması manidar bulunmuştu. Üreticiler ise Bakanlıktan gelecek olumlu haberlere gözünü dikmiş durumda.