Haber Tarihi : 

25 Mart 2021 Perşembe

TÜRKİYE'NİN TROPİKAL MEYVE İHRACATI SON 3 YILDA YAKLAŞIK YÜZDE 38 ARTIŞ GÖSTERDİ

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye geçen yıl 57 ülke ve bölgeye 6 milyon 461 bin dolarlık tropikal meyve ihraç etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hayrettin Uçak, tarım ve gıdada markalaşmanın yolunun, katma değerli ürün üretmekten, dünyanın talep ettiğini üretmekten geçtiğini belirtti.

Uçak, "Türkiye, tropikal meyvede ithal eden ülke konumundan şu anda 57 farklı ülke ve bölgeye ihraç eden ülke konumuna geldi. Türkiye geneli tropikal meyve ihracatımız 2018 yılında 4 milyon 690 bin dolar, 2019 yılında 5 milyon 110 bin dolarken 2020 yılında 6 milyon 461 bin dolara ulaştı” dedi.

Pandemi dolayısıyla dünyada küresel ticarette sorunlar yaşanması Türkiye’ye tropik meyve üretiminde yol açtı.

TROPİK MEYVE ÜRETİMİNİ ARTTIRMAYA DEVAM EDİYOR

Hayretti Uçak, "Türkiye, iklimi, toprağı, biyoçeşitliliği, coğrafi konumuyla planlı, programlı ve iyi tarım uygulamalarına bağlı kalarak geleneksel ürünler kadar yeni alternatif ürünleriyle de daha fazla pazara ulaşabilecek, ihracatını daha üst seviyelere taşıyacak konumdadır” diye konuştu.

Türkiye’de kivi ve avokado ile üretimine başlana tropik meyve yetiştiriciliğinde ejder meyvesi, çarkıfelek, karambola, papaya, mangost, guava armudu, mango, ananas, hindistan cevizi, yaban mersini, kumkuat gibi ürünler de eklendi.

Uçak, tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinin devreye girmesiyle Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatının 30 milyar dolara çıkacağına inandığını ifade etti.