Haber Tarihi : 

25 Mart 2021 Perşembe

Düzce’de ilkbaharın gelmesi ile birlikte meyve ağaçları çiçek açtı. Ancak daha sonra havaların soğuması ve yağan karla beyaza büründü.

ÜRETİCİLER TEDİRGİN

Hafta başı itibari ile havaların soğuması, hava sıcaklıkları akşamları sıfırın altında 5 dereceye kadar düştü. Daha sonra başlayan kar yağışı sonrasında kiraz ve erik gibi meyve ağaçlarının açan çiçeklerinin üzeri karla kaplandı. Kar birikintilerinin toplandığı çiçekler güzel manzaralar oluşturdu ancak üreticiyi de üzdü. Üreticiler yağan karın meyve ağaçlarına zarar vereceği endişesini taşıdıklarını dile getirdiler.

Benzer durum Kayseri’de de yaşandı. Havalar mevsim normallerinin üzerinde seyredince kayısı ağaçları erken çiçek açtı. Ancak önceki gece başlayan kar yağışı ve soğuk havanın etkisiyle ağaçları don vurdu. Kayseri'nin kayısı üretiminde önemli merkezlerden birisi olan Yeşilhisar ilçesinde kayısı ağaçları yaşanan don nedeniyle büyük zarar gördü.

SOĞUK HAVALAR SADECE AĞAÇLARI MI ETKİLEDİ

Mevsimde sert geçişlerin yaşanması hem ekili alanlar hem de üretime hazırlanan alanlar zarar gördü. Günlük sebze ve meyvelerin halden geldiği semt pazarları, son günlerde etkisini gösteren soğuk havalardan etkilendi. Esnaflar, soğuk havaların devam etmesinin fiyatların artmasına sebep olacağını belirtiyor.