Haber Tarihi : 

2020 Yılı Türkiye’nin coğrafi işaretlerde iz bıraktığı bir yıl oldu.

2020 Yılında Milas Zeytinyağı, Avrupa Birliği tescili alarak Avrupa Birliği coğrafi işaret Tescilli ürün sayısını 5’e yükseltti.

Açıklamalar yöresel ürünler ve coğrafi işaret Türkiye araştırma ağı’ndan…
YÜCİTA 2020 Yılı coğrafi işaretlerle ilgili alınan yurt içi ve yurt dışı tescillerinin değerlendirildiği basın bülteni yayınladı.

Buna göre; Avrupa Birliği (AB) ilişkileri yönünden oldukça verimli geçen 2020’de Aydın Kestanesi ve Milas Zeytinyağı tescillendi, Bayramiç Beyazı Ve Taşköprü Sarımsağı’nın ise Aralık Ayında ilanları yapıldı.

Açıklamaya göre; eğer herhangi bir itiraz olmazsa Nisan ayında Bayramiç Beyazı Ve Taşköprü Sarımsağının da tescili gerçekleşecek ve böylece Türkiye’nin AB’de tescilli coğrafi işaret sayısı 7’ye yükselecek.

Öte yandan, 2020 yurtiçi tescillerde de bir rekor yılı olduğu, 162 coğrafi işaretimizin tescili gerçekleştiği belirtilirken; aynı yıl 27 ülkeli AB’de tescillenen coğrafi işaret sayısı sadece 41 olduğuna dikkat çekiliyor. Açıklamada; dünyanın hiçbir ülkesinde rastlanmayan bu tescil furyası ile coğrafi işaretlerin popülizme kurban edildiği konusundaki endişeleri güçlendirdiğine yer veriliyor.

Bunun yanı sıra bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “tarım, orman şurası” kararları içinde “coğrafi işaretlerin yönetişim ve denetleme süreçlerinin gözden geçirilerek mevzuatın tamamlanması” öngördüğü hatırlatılıyor.

Avrupa Birliği’nde yaygın kanı; fazla tescilin coğrafi işaretleri öldürdüğü yönünde olduğu aktarılırken; tarım orman şurasının coğrafi işaretlerle ilgili kararı ivedilikle uygulanması, etkin bir coğrafi işaret sisteminin kurulabilmesi için ulusal düzeyde yeniden bir yapılanma gerçekleştirilmesi ve sadece bu işlerle uğraşacak bir enstitü kurulması gerektiği çağrısı yapılıyor.

  • Heyecan - Beyaz Çember

© 2020 AGRO TV Bilgi İşlem Departmanı Tüm hakları saklıdır.