Haber Tarihi : 

30 Mayıs 2021 Pazar

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği Genel Sekreteri Selami İleri, tarım makinelerinde 1 Ocak-16 Mayıs döneminde tüm zamanların en yüksek ihracatına ulaştıklarını ifade etti.

TARIM MAKİNELERİ İHRACATINDA REKOR KIRILDI

Traktör aksam ve parça ihracatının da eklenmesiyle yaklaşık 550 milyon dolarlık seviyeye ulaşacaklarını dile getiren İleri, sektörün, 2020'de yaklaşık 1 milyar 100 milyon dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirdiğini anımsattı.

İleri, "Sektör, 1 milyar doları aşan ihracatı ile dış ticaret fazlası vermeye başladı. 2019 yılında ilk kez 1 milyar dolar barajını aşan ve dünya sıralamasında 16. sıraya yükselen tarım makinaları sektörü, 2020'de 15. sıraya yükseldi. Sektör olarak 2021 yılı hedefimiz ise 1 milyar 250 milyon dolan aşmak" diye konuştu.

HER ÜÇ TRAKTÖRDEN İKİSİ ABD VE İTALYA'YA GİTTİ

2020'de en fazla traktör ihraç edildiğini belirten Selami İleri, aksam ve parçalarıyla birlikte traktör ihracatının toplamdan yüzde 46,9 pay aldığını kaydetti.

Traktör ihracatı içinde en yüksek payı 37-75 kW segmentindeki araçlar aldı.

Bu segment 358 milyon dolar ile ihracatın neredeyse üçte birini oluşturuyor.

2020'de en fazla traktör ihracatı sırasıyla ABD, İtalya, Sudan, Irak, Avustralya ve Güney Afrika'ya yapıldı.

En fazla ekipman ihracatı ise Irak, Özbekistan, Azerbaycan, Rusya ve Cezayir'e yapıldı.

İhraç edilen her üç traktörden ikisinin ihracat geliri ABD ve İtalya'dan geldi.

Sektördeki yerlilik oranına da dikkati çeken Selami İleri, yerli tarım makinelerinden bahsetmek mümkün olmadığını ancak traktör segmentinde ise yüzde 91 seviyesinde yerlilik oranına ulaşıldığını söyledi .