Haber Tarihi : 

13 Haziran 2021 Pazar

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Gıda Programı’nın yeni raporu Etiyopya’nın Tigray bölgesinde 4 milyon kişinin açlık, 350 bin kişinin de kıtlıkla karşı karşıya kaldığını ortaya koydu.

Raporda Tigray bölgesindeki insanların gıda güvenliğine ilişkin bilgi eksikliğinden bahsedilirken, durumun giderek kötüleşeceği kaydedildi.

Bölgede yaşanan çatışmalarla tarım alanları yağmalanıyor ve halk yiyecek bulmakta zorlanıyor.

Bölgede Mayıs ayında 5.5 milyon kişi yüksek düzeyde gıda güvensizliği yaşıyor.

Rapora göre ise bu durum eylül ayına kadar daha da kötüleşecek.

53 KÖYDE TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILDI

Dünya Gıda Programı tarafından hazırlanan rapor üzerine Birleşmiş Milletler yetkilileri 53 köyü ziyaret ederek bazı tespitlerde bulundu.

Bölgede 180'den fazla personel görevlendirerek gıda dağıtımlarını arttıran Dünya Gıda Programı, 1.4 milyon kişiye hızlı bir şekilde acil gıda yardımı ulaştırmak için çalışmalarını da başlattı.

Dünya Gıda Programı Program ve Operasyon Başkanı Maria Santamarina, bölgede yaşanan çatışmalar ve kuraklık gibi çevre sorunlarıyla mücadele ederken, birçok alanda pazarların çökmesine ve insanların tohum ve gübreye erişememesine neden olduğunu dile getirdi.

ETİYOPYA’YA BİR YARDIM ELİ DE TÜRKİYE’DEN UZANDI

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Etiyopya'nın Tigray bölgesine ulaştırılmak üzere 10 ton insani yardım malzemesi hazırladı.

TİKA Addis Ababa Program Koordinatörü Cengiz Polat, 7 aydır çatışmaların devam ettiği Tigray bölgesine gıda yardımı ulaştırdıklarını açıkladı.

Etiyopya hükümetine göre ise kıtlık riski bulunmuyor.

Etiyopya Hastalık Risk Yönetimi Komiseri Mitiku Kassa, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Tigray'da kıtlık ilan edilecek bir durum yok." ifadesini kullandı.