Haber Tarihi : 

7 Nisan 2021 Çarşamba

Türk Tarım Alet ve Makine İmalatçıları Birliği, tarım makineleri sektöründe yaşanan güncel durumla ilgili basın bildirisi yayınladı.

Tarım Makineleri Sektördü ham madde ve konteyner krizinde. Navlun fiyatları Ocak 2020’den bu yana yüzde 300 arttı. Çelik fiyatı son bir yılda 450 dolar/ton seviyesinden 950 dolar/ ton’a çıktı.

PLASTİK HAM MADDESİ POLİPROPİLEN FİYATLARI DA CİDDİ BİR YÜKSELİŞ KAYDETTİ.

Yaşanan bu duruma aksam ve parça temini sorunu da eklenince, tarım makineleri sektöründe kapasite kullanım oranının, talebin karşılanması noktasında istenilen seviyeye ulaşılamıyor.

Paylaşılan bültende; koranavirüs sebebiyle küreselde yaşanan sorunların sektöre olan yansımalarına yer verildi.

Yapılan açıklamada; giderek krize dönüşen sorunun en çok yaşandığı sektörlerin başında ise tarım makineleri geldiği, hammaddeye erişimde yaşanan problemin yanı sıra uluslararası taşımacılıkta yaşanan konteyner sorununu nedeniyle navlun fiyatlarındaki anormal yükseliş de devam ettiği, özellikle son aylarda çelik ürünlerinin tedarikinde termin süresinin 4 aya kadar çıktığı belirtildi.

Çelikte tedarik sorunu ile olağanüstü fiyat artışının devam ettiğine dikkat çekilirek; “sadece sıcak rulo çelikte son bir yıllık fiyat artışının dolar bazında yaklaşık yüzde 110 seviyesinde olduğu bildiriliyor. 2020 yılı nisan ayı başında 450 dolar/ton olan sıcak rulo sac fabrika çıkış fiyatı, an itibariyle 950 dolar/ton seviyesine ulaşmış durumda” denildi.

Benzer durum plastikte de var; salgın ve konteyner sorunu plastik sektörünü vurmuş durumda. Plastik hammaddesi polipropilen (moblen PP) fiyatlarının geçtiğimiz ağustos ayında 1,02 dolar seviyesinden, geçtiğimiz haftalarda 1,86 dolar seviyesine kadar yükseldiği aktarıldı.

Diğer bir sorun ise deniz taşımacılığında yaşanan olağanüstü fiyat artışları. Tarmakbir’in paylaştığı rakamlara göre; 40 ft’lik bir konteynerin taşınma maliyeti Ocak 2020’de 3 bin dolardan geçtiğimiz haftalarda yüzde 300 artışla 12 bin dolara kadar yükseldi.

İHRACATI VE İTHALATI ETKİLEYEN ARTIŞIN SEBEBİ BOŞ KONTEYNER BULUNMAMASI

ABD’deki salgın koşulları nedeniyle ülkeye giden konteynerler çok geç geri dönüyor. Mart ayının son dönemindeki açıklamalara göre Uzakdoğu-Avrupa navlunu, zirveden dönmüş durumda. Çin tatilinin bitmesinin yanı sıra yüksek navlun nedeniyle Çin’den yapılan ithalatın kısılmasının da bu düşüşte etkili olduğu bildiriliyor. Bununla birlikte uzmanlara göre navlun fiyatlarındaki düşüşün yılın ikinci yarısında gerçekleşebileceği belirtiliyor.