Haber Tarihi : 

1 Nisan 2021 Perşembe

Su israfı ve hatalı su kullanımı suyun değerinin anlaşılmamasından kaynaklanıyor,
Suya yeterince değer biçilemiyor,
2 milyar insan suya doğrudan erişimden yoksun…

BİLGİLER, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DÜNYA SU GELİŞİMİ 2021 RAPORUNDAN

Birleşmiş Milletler Dünya Su Gelişimi 2021 Raporu (WWDR), BM-Su adına UNESCO tarafından yayınlandı. Rapor, su israfı ve hatalı kullanımın esas sebebinin suyun değerinin anlaşılamamasından kaynaklandığını gösteriyor.

Raporda nüfus artışı ve iklim değişikliğinin aynı anda gerçekleştiği, su kaynaklarının kıtlaştığı bir dönemde suyun elzemliğine dikkat çekiliyor.


Yine rapordan alınan bilgilere göre; dünyada 2 milyar insan suya doğrudan erişemiyor. “Mavi altın” su en önemli kaynağımız diyen UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, raporda suyun, yalnızca hayatta kalmak için değil, temizlik için de gerekli olduğunu, toplumlarda sosyal ve kültürel bir role sahip olduğunu belirtiyor.

SUYUN DEĞERİNİN NE OLDUĞU SORUSU RAPORDA DETAYLICA ELE ALIYOR

Suyun israf edilmesi ve düşüncesizce kullanılmasının, suyun yalnızca maliyeti üzerinden değerlendirilmesi, esas kıymetinin anlaşılamaması da tespitler arasında.

Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Başkanı ve BM-Su Başkanı Gilbert F. Houngbo, “COVID-19 pandemisinin yıkıcı etkileri, suya erişim, temizlik ve hijyen uygulamalarının önemini; çok sayıda insanın bu imkanlara erişiminin olmadığını, suya yeterince paha ve herhangi bir değer dahi biçilmediği için sorun yaşandığına rapordaki açıklamalarında yer veriyor.