Haber Tarihi : 

29 Nisan 2021 Perşembe

Dün saat 19:00’da başlayan ve 17 Mayıs pazartesi sabah 5’e kadar sürecek olan tam kapanmadan Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve ekmek ile unlu mamulleri satan fırınlar muaf olacak.

Bu işletmeler her gün saat 10.00-17.00 arasında vatandaş hizmet verebilecek. Ancak zincir marketler için istisnai bir durum var; zincir marketler Pazar günleri kapalı olacak.

Bakkal, manav, kasap vb. işletmeler bu sürede çalışmalarına devam edebilecekken pazarcı esnafının tezgah açması yasak.

“PAZARCILAR ÖNEMLİ BİR SORUMLULUK ÜSTLENİYOR”

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında tam kapanmayla ilgili açıklamalarda bulunan; CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Pazarcıların önemli bir sorumluluk üstlendiğini, çiftçinin ürettiği ürünün tarlada kalmaması, hakkaniyetli, ucuz gıdaya ulaşılması için kurallar çerçevesinde pazarların mutlaka açılması gerektiğini ifade etti.

Sarıbal’ın gündeminde tam kapanma sürecinde alkol satışına getirilen yasaklar da vardı.
"Tekel bayilerinin kapanmasının, alkolün yasaklanmasının Kovid-19'a karşı mücadelede bir yararı var mı? Tekel bayilerine söylenen; 'biz sizi istemiyoruz, sizi kapatıyoruz, gidin başınızın çaresine bakın.' Bunun hukuki bir tarafı yok." diye konuştu.

“DÜNYADA TARIM SEKTÖRÜNE VERİLEN DESTEK TÜRKİYE’DE GÖRÜLMÜYOR”

Dünyada salgın sürecinde tarım sektörüne ciddi destekler verildiğini ancak Türkiye'de bu desteklerin görülmediğini söyleyen Sarıbal;
“Çiftçinin çok acil borcunun yapılandırılması ve faizlerin silinmesi, bütün haciz, icra işlemlerinin durdurulması, borçların yeniden ele alınması gerekir. Buğday, arpa, mısır, yulaf, pamuk gibi ürünlerde arz açığını giderecek, üretimi sağlayacak tohum, ilaç gübre desteği verilmeli, üretimden çıkmış arazilerin hızlıca üretime geçmesi sağlanmalı. Bu ürünlerin alım fiyatları, primleri açıklanmalı, hükümet çiftçinin malını alma garantisi vermeli. Tarım Kanunu'na göre, çiftçiye 56 milyar lira destekleme yapılmalı. Elektrik, su paraları yapılandırılmalı. Pazarcılar önemli bir sorumluluk üstleniyor. Çiftçinin ürettiği ürünün tarlada kalmaması için, hakkaniyetli, ucuz gıdaya ulaşılması için kurallar çerçevesinde pazarların mutlaka açılması gerekir” açıklamasında bulundu.