Haber Tarihi : 

24 Mayıs 2021 Pazartesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisinde sıçrama gerçekleştirdi.

Önce insansız hava araçlarıyla başlayan serüven daha sonra silahlı insansız hava araçları ile devam etti.

Türkiye bu alanda dünyanın en iyi SİHA’larını üreten ülkelerden biri oldu.

Hem kendi ordusuna hem de ilişki içerisinde olduğu ülke ordularına da bu anlamda katkı sunmaya devam ediyor.

'TÜRKİYE İLK KEZ BİR NATO ÜLKESİNE SİHA SATIŞI YAPACAK'

Bu yılın ilk çeyreği itibariyle 2 milyar doları aşmış bulunuyoruz. 10 milyar hedefine emin adımlarla ilerliyoruz. Müteahitlik şirketlerimiz Polonya'da 4 milyar dolar tutarında 50'ye yakın proje sağladılar. Son 19 yılda attığımız adımlarla sadece yılların ihmallerini gidermekte kalmadık bu anlamda ülkemizi devler ligine tamamladık. Kendi savaş gemisini yapan 10 ülke içinde yer alıyoruz. SİHA'da dünyanın en iyi 3-4 ülkesinden biriyiz. Bu tecrübe ve kabiliyetlerimizi NATO müttefikimiz Polonya ile paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Tarihte ilk kez Türkiye, NATO'da yer alan bir ülkeye SİHA satışı gerçekleştirecektir. Bugün turizm alanında imzalanan ortak bildiri 2 ülke arasında güvenli seyahati teşkil edecektir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda ile görüştü.

Ortak bir basın toplantısı düzenleyen ikili, iki ülke arasındaki ilişkileri de ele aldı.

RYAN AIR UÇAĞININ ZORLA İNDİRİLMESİ

DUDA: Bomba bahanesiyle indirdiği ortaya çıktı. Bu uluslararası kamuoyunda kabul edilemez. Muhalif bir gazetecinin gözaltına alınması bazı politikacılar tarafından sert bir dille eleştiriliyor. Umarım Avrupa tarafından ciddi bir tepki gösterilir. Bu yorumsuz bırakılamaz. Uçağın içerisinde Polonyalı yolcularda vardı. Benzeri olmayan, uluslararası hukuka aykırı bir davranış olarak görüyorum.

TURİZM ALANINDA YENİ HEDEFLER TESİS EDİLDİ Mİ?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: Ticaret hacmi, turizm dışındaki başlıkları kapsıyoruz. Turizmi konuştuk. Tabi ekonomi konuları da baya yer aldı. Turizm Bakanımız da Polonya'ya kısa bir zamanda ziyaret gerçekleştirecek. Üst düzey karşılıklı gidiş gelişleri buradan süratlendireceğiz. Dışişleri Bakanım da Polonya'ya bir ziyaret gerçekleştirecek. Bundan sonraki süreçte Savunma Bakanımızda bir ziyaret gerçekleştirecek. Her şeyden önce şunu söylemek zorundayım. Biz Polonya Türkiye olarak bir defa NATO ülkesiyiz. NATO içerisinde neler yapabiliriz. Türkiye-Polonya-Romanya olarak neler yapabiliriz. Ne adımlar atabiliriz. Bunların da üzerinde durmalıyız. 3'lü olarak atacağımız adımlar ticaret hacmimizi etkileyecektir. Bu sularda çok daha farklı adımları atmış olacağız. Tabi koronavirüsle ilgili olarak aşı konuşmalarını aramızda değerlendirdik. Polonya bu konuda iyi durumdalar. Onlar gerek vefat sayısında, gerek aşılamada başarılı bir süreci yürütüyorlar. Temenni ediyorum ki istatistik eğrisi Türkiye'de ve Polonya'da da iyileşiyor.