Haber Tarihi : 

31 Mayıs 2021 Pazartesi

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Muhittin Özder, kaliteli süt üretimi için yem fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesini gerektiğini söyledi.

Başkan Muhittin Özder, 1 Haziran Dünya Süt Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Üreticilerimizin bu konudaki beklentisi süte zam yapılmasından ziyade yem fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesidir" ifadesini kullandı.

“KALİTELİ SÜTLE ULUSLARARASI PAZARDA ETKİLİ OLURUZ”

Özder, kaliteli süt üretilmesi halinde uluslararası pazarda daha güçlü olacaklarını belirterek, "İhracat konusunda coğrafi olarak oldukça avantajlı bir konumda yer almaktayız. 'Çiğ sütte yeterli kaliteyi yakalarsak uluslararası pazarda çok daha etkili bir aktör oluruz" dedi.

Özder, daha kaliteli süt üreten üreticinin daha fazla kazanabilmesi ve kaliteli süt üretiminin teşvik edilmesi adına yeni bir model üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Ayrıca Özder, "Hem yem ham maddelerinin uluslararası fiyatlarındaki artış hem de döviz kurundaki yükseliş, içerde yem fiyatlarına artış olarak yansıdı. Bu durum da üreticimize ağır darbe vurmuş durumda” ifadelerini kullandı.