Haber Tarihi : 

4 Nisan 2021 Pazar

NİSAN’DA 55 BİN BAŞ BESİLİK SIĞIR İTHALATINA İZİN VERİLDİ

Bakanlık ilk kez besilik hayvan ithalatı için verilen izinleri internet sitesinde yayınladı. Listede il bazında, işletme numarası, başvuru tarihi, talep edilen hayvan sayısı, izin verilen hayvan sayısı ve hangi kıtadan ithal edileceği tek tek internet sitesinde yayınlandı. Böylece hangi işletmenin nereden ve ne kadar hayvan ithal edileceği kamuoyuna açıklanmış oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü 2021 yılında besilik sığır ithalatı için gerekli olan kontrol belgesinin Nisan, Haziran ve Ağustos olmak üzere 3 dönemde düzenleneceğini ilan etmişti.
Nisan dönemi için 8 Mart- 31 Mart tarihleri arasında başvurular alındı ve 21 bin baş Avrupa’dan 34 bin baş Güney Amerika’dan olmak üzere toplam 55 bin baş besilik hayvan ithalatı için izin verildi. İthalat için Avrupa kıtasından 21 bin baş, Güney Amerika’dan 34 bin baş için izin verildiği açıklandı.

YÜZDE 26.32 DÜŞÜŞLE 21 BİN BAŞ İÇİN İZİN VERİLDİ

Örneğin 300 baş talep eden herkese yüzde 26.32 kırımla 221 baş için izin verildi . Güney Amerika için ise kısıtlamaya gidilmedi. Yetkililer Avrupa’dan bu dönemde ithalat yapmanın zor olduğunu, sezonun henüz yeni başladığını ve fiyat oluşumunun zaman alacağını ifade ediyor. Bu nedenle Nisan’da Avrupa’dan ithalatın verilen izin sayısının altında gerçekleşmesi bekleniyor.

Besilik sığır ithalatı için gerekli olan kontrol belgesi 2021 yılı için Nisan, Haziran ve Ağustos olmak üzere 3 dönemde düzenlenecek.

Nisan dönemi için 8 Mart- 31 Mart tarihleri arasında başvurular alındı ve toplamda 55 bin baş besilik sığır ithalatına izin verildi. İkinci dönem olan Haziran ayındaki ithalat için 1-31 Mayıs 2021 tarihleri arasında başvurular alınacak. Son olarak ise Ağustos dönemi için 1-31 Temmuz tarihleri arasında başvurular alınacak.