Haber Tarihi : 

18 Temmuz 2021 Pazar

Tüm gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyaretinde…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdeleyerek duyurduğu Kıbrıs ziyaretinde birbirinden farklı senaryolar var.

Erdoğan’ın vereceği müjdeler arasında Maraş, Azerbaycan’la diplomatik ilişkiler ve doğalgaz müjdesi gibi birçok önemli başlıklar kulislerde konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 47’nci yıldönümü törenlerine katılmak için Kıbrıs’a hareket edecek.

20 temmuz törenlerinin başlayacağı salı günü yani Kurban Bayramı’nın birinci gününde Erdoğan bayram namazını Lefkoşa’da kılacak, ardından tören alanında halka seslenerek, mesajlar verecek.

2 gün sürecek ziyarette Erdoğan’a, meclis başkanı Mustafa Şentop, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve TBMM’den bir heyet eşlik edecek.

Kıbrıs Türk halkının kilitlendiği ve ilgiyle beklediği bu ziyarette Rum- Yunan tarafı ve Avrupa Birliği’nde ise açıklanacak müjdelere konusunda büyük merak var.

PEKİ, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HANGİ MÜJDELERİ VERECEK?

Hürriyet'ten Ömer Bilge ve Yorgo Kırbaki'nin aktardığına göre, Rum-Yunan ikilisi ve AB’nin endişeyle, BM’nin ise merakla beklediği müjdelerle ilgili 5 senaryo konuşuluyor, ilk sırada Azerbaycan’ın KKTC ile diplomatik ilişki başlatması yer alıyor.

Erdoğan’ın “uzun süredir hazırlıklarımız sürüyor” dediği en önemli müjdenin, Azerbaycan’ın KKTC ile diplomatik ilişki kurma kararı alması olabileceği konuşuluyor.

Rum yönetimi ve Atina, Erdoğan’ın Maraş’ın mülkü bulunan Rumları, KKTC’de kurulu taşınmaz mal Komisyonu’na başvurarak, “evlerinize dönün” çağrısı yapmasından endişe ediyor. Erdoğan’ın çağrısıyla KKTC hükümeti kentin bir bölümünü askeri bölge statüsünden çıkaracak. Ab ve BM’ye bir dizi şikâyette bulunan Rum-Yunan ikilisi korkuyor, çünkü kentte mülkü bulunan çok sayıda Rum ‘Türk yönetimi altına girmeye’ hazır.

Erdoğan, 1974’ten sonra Türk savaş uçaklarının inmesi için yapılan ancak aradan geçen yıllarda atıl kalan geçit kale askeri üssünü daimi siha üssüne dönüştürülebilir.

KKTC’nin Gazimağusa kenti yakınlarına Türk donanmasının kullanacağı yeni bir deniz üssü inşa edileceği yine konuşulan senaryolar arasında.

Konuşulanlar arasında cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs açıklarında doğalgaz müjdesi açıklayabileceği de var.