Haber Tarihi : 

8 Haziran 2021 Salı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Marmara Denizi'ndeki müsilajla mücadele çalışması kapsamında deniz temizliği seferberliği başlatıldı.

Bakanlığın "Marmara Denizi Eylem Planı" kapsamında alınan kararlar doğrultusunda denizdeki müsilaj, tekne ve deniz süpürgeleri yardımıyla toplanıyor.

İSTANBUL, BURSA, YALOVA, KOCAELİ, BALIKESİR, ÇANAKKALE’DE MÜSİLAJ GÖZÜKÜYOR

Marmara'ya kıyısı olan 7 ildeki 15 bölgede kapsamlı müsilaj temizliği başlatıldı.

Gündemde geniş yer tutan müsilaj sorunu meclise de taşındı.

MÜSİLAJ ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

Geçtiğimiz hafta konunun araştırılması için CHP tarafından Meclis’te araştırma önergesi verilmişti.

Ancak önerge AKP ve MHP tarafından reddedildi.

Ak Parti, Marmara Denizi başta olmak üzere denizlerdeki müsilaj sorununun nedenlerinin tespiti ve çözüm önerilerinin belirlenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir ile AK Parti'li 64 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, küresel iklim değişikliğinin neden olduğu deniz suyu sıcaklığının yükselmesinin, birçok sorunu beraberinde getirdiği ifade edildi.

TATİLCİLERE MÜSİLAJ UYARISI

Marmara'daki müsilaj faciası konusunda çalışan Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı’dan tatilcilere uyarı geldi.

Sarı, Müsilaj kümeleriyle fiziksel temastan uzak durun. Müsilajın olmadığı sahillerde denize girmek için de sağlık müdürlüklerinin yaptığı su analizi raporlarını takip edin diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorunuyla ilgili bir paylaşım yaptı.

Emine Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ”Bakanlığımızın, bilim insanları öncülüğünde hazırladığı eylem planının başarıya ulaşacağını ve Marmara Denizi'nin eski temiz günlerine döneceğini ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.