Haber Tarihi : 

15 Haziran 2021 Salı

Antalya Ticaret Borsası tarafından Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Kazaz'ın moderatörlüğünde, kesme çiçek sektörel analiz toplantısı çevrim içi gerçekleştirildi.

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmaz, yeni tip koronavirüs sürecinde ilk 2-3 ay sektörün olumsuz etkilendiğini fakat sonraki süreçlerde yüz güldüren rakamlara ulaştığını vurguladı.

Geçen yıl 107 milyon dolarlık ihracat yapılan çiçek sektöründe ilk 4 ayda 81 milyon dolarlık kesme çiçek ihracatı gerçekleşirken, bu rakamların yılsonunda 130 milyon dolara çıkması bekleniyor.

TÜRKİYE, AVRUPA PAZARINDAKİ YÜZDE 3’LÜK PAYA SAHİP OLMAK İSTİYOR

Avrupa pazarında ise yüzde 3’lük paya sahip olunursa çiçek ihracatının 500 milyon doları bulması öngörülüyor.

Yılmaz, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde süs bitkileri daire başkanlığı kurulması yönünde talepte bulunduklarını bildirdi.

Prof. Dr. Soner Kazaz’da Türkiye'de 54 bin dekar alanda süs bitkileri üretildiğini, 12 bin dekarını ise kesme çiçeğin oluşturduğuna dikkat çekti.

KESME ÇİÇEKTE İHRACATIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ KARANFİL OLUŞTURUYOR

Türkiye’nin karanfil üretiminin yarısından fazlasını Antalya’nın karşıladığını belirten Kazaz, ihracatın yüzde 95’inin karanfil oluşturduğunu söyledi.

34 milyon dolarlık karanfil ihracatının 32.3 milyon dolarlık kısmı Hollanda, İngiltere, Polonya, Bulgaristan ve Romanya’ya yapılıyor.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, sektörde son yıllarda ciddi ihracat rakamlarına ulaşıldığını belirtti.

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca da kesme çiçek deyince Antalya'nın akla geldiğini aktardı ve arazilere ulaşım başta olmak üzere sektörün sorunlarının çözümü için çalıştıklarını ifade etti.