Haber Tarihi : 

25 Nisan 2021 Pazar

Yağışlardaki yetersizlik buğday verimini olumsuz etkiledi. Bu sebeple, geçen yıl 20 milyon ton olan buğday rekoltesinde bu yıl, yüzde 5’lik kayıpla 19 milyon ton rekolte bekleniyor.

BUĞDAYDA BU YIL YÜZDE 5’LİK KAYIP BEKLENİYOR

Aşırı yağışlar ve beraberinde gelen sel ve kuraklık 2020 yılının en fazla görülen doğal afetleri arasına girmişti.

Ulusal Hububat Konseyinin 2020-2021 Üretim Yılı Buğday Değerlendirme Raporu'na göre, ekim-mart döneminde düşen yağış miktarı uzun yıllar ortalamasının altında kaldı. Bu dönem yağışın en az düştüğü bölge İç Anadolu olurken, Ege ve Karadeniz bölgelerinde ise son 40 yılın en kurak sonbaharı yaşandı.

EN FAZLA AZALIŞ İÇ ANADOLU’DA

Marmara haricinde tüm bölgelerde kış yağışlarının uzun yıllar ortalamalarına göre azaldığı ve en fazla azalışın yüzde 31 ile İç Anadolu'da gerçekleştiği görüldü.

Mart ayının yağışlı geçmesi ise kuraklığın olumsuz etkilerini belirli ölçüde telafi edilebilme imkanını ortaya çıkardı. Mart yağışları büyüme ve gelişme açısından yeterli, rekolte umutlarının devamı açısından olumlu değerlendirildi.

Nisan ve Mayıs önemli. Bu aylardaki yağışlar buğday verimi açısından belirleyici olacak.

Raporda ayrıca , Türkiye'de buğday ekim alanının 7,1 milyon hektarın üzerine olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan, fiyat avantajı daha fazla olan makarnalık buğday ekiminde artış olduğu değerlendiriliyor. Ülkede makarnalık buğday ekim alanında yüzde 3-4 artış yaşandığı belirtiliyor.