Haber Tarihi : 

23 Haziran 2021 Çarşamba

Marmara Denizi’nde etkili olan müsilaj, Avcılar, Kurbağalıdere ve Kalamış sahillerini kapladı.

Kadıköy'de Kurbağalıdere ve Kalamış Sahili’nde yoğun bir şekilde etkisini gösteren müsilaja balıkçılar her yıl görüldüğünü fakat bu yıl daha da fazla olduğunu söyledi.

Müsilaj bazı bölgelerde etkisini göstermeye devam ederken diğer bir yandan temizleme çalışmaları sürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugüne kadar Marmara Denizi’nden toplam 5 bin 738 metreküp müsilajın temizlendiğini bildirdi.

MÜSİLAJIN KAPLADIĞI DENİZLERDE OKSİJEN SEVİYESİ DÜŞTÜ

Kurum, Sekaparkmevkisinde İzmit Körfezi’nin oksijen seviyesini arttırmak amacıyla hazırlanan cihazın denize bırakılmasının ardından açıklamalarda bulundu.

“Alglerin, fitoplanktonların çoğalması, müsilaj dediğimiz aslında onların balıklarla bir yaşam döngüsü vardı. Bu, yaşam döngüsünün bozulmasından kaynaklı. Biz o eski yaşam döngüsünü geri getirmeye çalışıyoruz. Bunun için de oradaki canlı hayatını yeniden canlandırmak adına bu adımı atıyoruz. Oksijen seviyesini arttırarak oradaki yaşamı yeniden canlandıracağız, aslında müsilajın kendi içerisinde döngüsünü de sağlayacağız. Biz o canlı türlerini yeniden hayata getirirsek, müsilaj kendi içinde onların bir yem kaynağı olacak”

OKSİJEN CİHAZI BAŞARILI OLMASI HALİNDE TÜM MARMARA’YA UYGULANACAK

“Biz pilot uygulamak istedik. Başarılı olması halinde tüm Marmara'ya kısa vadede oksijen seviyesini arttırmak adına bu adımı atacağız. Tabii bu kesin çözüm değil. Aslolan bizim uzun vadeli yatırımlarımızı hayata geçirmektir."