Haber Tarihi : 

13 Nisan 2021 Salı

Türkiye’nin önemli Bakliyat üreticilerinden Reis Gıda, her yıl olduğu gibi Ramazan dönemi bakliyat fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerin yer aldığı basın bülteni yayınladı.

Pirinç ve bakliyat fiyatlarındaki düşüş ramazan ayında da devam edecek. Buğday üretiminde ise geçen yıla göre artış olacak. Çeltik, fasülye ve mercimek ekilişlerinde ise geçen yıla göre artış beklentisi var.

Yayınlanan bültende; Mart ayındaki pirinç ve fasulye fiyatları Ocak ayına göre yaklaşık yüzde 15, yeşil ve kırmızı mercimekte yüzde 5 oranında fiyat düşüşü gerçekleştiği belirtiliyor.

Nohut ve bulgur fiyatlarında ise bir değişiklik yok. Yeni mahsulle birlikte Ramazan ayında fiyatların düşmesi bekleniyor.

Yağışlarının mevsim normallerine göre geçen yılın üzerinde seyretmesinin, üreticiyi sevindirdiği aktarılırken bitki gelişimine de olumlu katkı sağladığı belirtiliyor.

ÜLKE GENELİNDE GEÇEN YILA GÖRE BUĞDAY ÜRETİMİNDE ARTIŞ OLACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

Üretim bölgelerinden alınan verilere göre mercimek ekilişinde bir önceki yıla göre yüzde 10’luk alansal artış söz konusu.

Mercimekle birlikte, Çeltik ve fasulye üreticilerinin almış olduğu tohum miktarına göre ekilişlerde bir önceki yıla göre artış bekleniyor.

Mercimek, çeltik ve fasülye ekilişindeki artışa karşın, Toprak Mahsülleri Ofisi değerlendirmesine göre nohut ekilişinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 15’lik azalış olduğu belirtiliyor.

Bu arada Ramazan kumanyalarında nohut fasulyenin önüne geçti. Yapılan yazılı açıklamada; 2019 yılı dahil olmak üzere rekolte artışına bağlı olarak düşen fiyatıyla nohut bu yılda kumanyalarda kuru fasulyenin yerini aldığına vurgu yapıldı.