Haber Tarihi : 

11 Nisan 2021 Pazar

Tarım ve Orman Bakanlığı, üreticilerin depolarında kalan patates ve soğanın Toprak Mahsülleri Ofisi aracılığıyla alınacağını geçtiğimiz hafta duyurumuştu.

ÜRETİCİLERDEN PATATES VE SOĞAN ALIMINA BAŞLANDI.

Bakanlık’tan; “pandemi sebebiyle daralan iç tüketimden çiftçimizin olumsuz etkilenmemesi için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatları ile TMO, üreticilerden yemeklik patates ve kuru soğan alımı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 81 İl Valilikleri aracılığıyla dağıtımı ile görevlendirilmiştir” açıklaması yapıldı.

10 Nisan itibariyle alımların başlandığı belirtilen basın bildirisinde, alımlarda herhangi bir sınırlama olmadığı, ÇKS’ye kayıtlı üreticilerden, tüketilebilir nitelikteki ürünlerin tamamı alınacağına da yer veriliyor.

Patates ve soğanlar bedelsiz olmak üzere 81 ilimize sevk edilerek Valiliklerimiz aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılacak.

ÇELTİK ALIMLARINA DA MÜDAHALE GELDİ.

Yine salgın nedeniyle pirinç tüketiminin azalması, iç ve dış piyasalardaki fiyat gerilemeleri, çeltik fiyatlarının düşmesine ve üretici elinde stok kalmasına sebep olduğu belirtilerek Toprak Mahsülleri Ofisi’nin açıklanan 2020 yılı çeltik fiyatı üzerinden alım yağacağını duyurdu:
“TMO çeltik stoklarının güçlendirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatları doğrultusunda 2020 yılı mahsulü TMO çeltik alım fiyatları yukarı yönlü olarak revize edilmiş ve alımlara başlanmıştır. Üreticilerimizden alınan çeltikler TMO tarafından stoklanacak ve görev tanımı kapsamında bilahare piyasa regülasyonu amacıyla kullanılacaktır” denildi.

Üreticilerimiz ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için başlatılan bu çalışma Bakanlığımız, Valiliklerimiz ve üretici örgütlerimizle koordineli bir şekilde yürütülmektedir.

Bakanlığın verileri ve piyasa tespitlerine göre, üreticilerde 2020 yılı mahsulü arz fazlası yaklaşık 300 bin ton patates, 40 bin ton kuru soğan ve ticarete konu edilememiş 75 bin ton civarında çeltik bulunuyor.