Haber Tarihi : 

12 Nisan 2021 Pazartesi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi verdi.

Önergede Gürer, Et ve Süt Kurumu’nun, et fiyatlarını dengelemek için stoklarını artırmasına rağmen, fiyatların sürekli artmasının nedenlerinin açıklanmasını istedi.

Soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Et ve Süt Kurumu’nun, 2017-2019 yıllara arasında vatandaşa 100 bin ton et satışı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Önergede, Sayıştay raporlarından bazı bölümlere de yer veren Gürer, ESK’ nın sürekli et stoku yapmasının ve stokların eritilememesinin nedenlerinin açıklanmasını istedi.

ESK’NIN MÜDAHALESİ SONUCUNDA ET STOKLARI ARTTI

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ESK’nın besicilerin mağduriyetini önlemek ve hayvancılığın sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla, alım fiyatlarını yükselterek yoğun bir kesim ve depolama faaliyetine girdiğini belirterek bunun sonucunda stoklarındaki et miktarının arttığını ifade etti.

Bakan Pakdemirli, ESK depolarında uygun şekilde muhafaza edilen etlerin, MSB ve Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşuna, yemek şirketleri ve sektördeki firmalara satıldığını ifade etti.

Pakdemirli ayrıca, “Et ve Süt Kurumu vatandaşlarımızın kırmızı et ihtiyaçlarını uygun fiyatla karşılayabilmeleri için kendi mağazalarının yanı sıra 2017 -2019 yılları arası Türkiye’nin 81 İlinde zincir marketler vasıtasıyla tüketiciye uygun fiyata 100 bin ton et satışı gerçekleştirmiştir” açıklamasında bulundu.

GÜRER, 2019 YILI MALİ TABLOSUNDA OLUMSUZ YÖNDE DEĞİŞİM GÖZLEMLENDİĞİNİ DİKKAT ÇEKTİ

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Sayıştay raporuna göre 2018 - 2019 yılı Et ve Süt Kurumunun mali tabloları karşılaştırıldığında, 2019 yılı mali tablosunda olumsuz yönde değişim gözlemlendiğini dikkat çekti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği başka bir soru önergesinde ise “Kurum stoklarının bir önceki yıldan 2019 yılma 1.1 milyar TL devrettiği, 2019 yılından 2020 yılına devreden stokların ise 2.4 milyar TL olduğu da görülmektedir” dedi.