Haber Tarihi : 

13 Haziran 2021 Pazar

Ham ayçiçeği tohumu ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile ayçiçeği tohumu ile ham ayçiçeği yağı ithalatına vergi düzenlemesi getirildi.

13 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararla; Ayçiçeği tohumu ithalatında vergi oranı süre sınırı olmaksızın sıfırlandı, ham ayçiçeği tohumu yağı ithalatında ise yüzde 10 oranı uygulaması uzatıldı.

AYÇİÇEĞİ TOHUMU İTHALATINDA GÜMRÜK VERGİSİ SIFIR OLARAK UYGULANMAYA DEVAM EDİLECEK

Yağlı Tohumlar ve Meyveler; Muhtelif Tane, Tohum ve Meyveler; Sanayide veya Tıpta Kullanılan Bitkiler; Saman ve Kaba Yem başlıklı 12. Fasıl altındaki; tohumluk ve çerezlik olanlar dışındaki ayçiçeği tohumu ithalatında bütün ülkeler için gümrük vergisi oranı sıfırlandı.

İthalatı yapacak ürünler için “30 Haziran 2021 tarihine gümrük vergisi %0 olarak uygulanır” hükmünü içeren 8 numaralı dipnot da yürürlükten kaldırıldı. Böylece, sıfır gümrüklü ithalat için süre sınırı da kaldırılmış oldu.

Ham ayçiçeği tohumu yağı ithalatında ise Kosova’dan sıfır, diğer ülkeler ve ülke gruplarından ise yüzde 36 gümrük vergisi uygulaması, 1 numaralı dipnot ile 30 Haziran 2021 tarihine kadar yüzde 10’a çekilmişti.

Yayımlanan Kararla, söz konusu GTİP numaralı ayçiçeği tohumu yağı ithalatında vergi oranı Kosova için yine yüzde 0 olarak bırakılırken, diğer bütün ülkeler ve ülke grupları için yüzde 10 olarak düzenlendi.