Haber Tarihi : 

30 Mart 2021 Salı

ZEYTİNYAĞI İHRACAT YASAĞINA BİR TEPKİ DE TARİŞ’TEN GELDİ

Dünya Gazetesi’nde yer alan haberde; kararın “Türkiye'de zeytincilikle uğraşan yaklaşık 400 bin üretici aileye ve bu sektörden geçimini sağlayan 2 milyon kişi üzerinde mağduriyet yaratacağı belirtiliyor.

Kararla ilgili görüş beyan eden; Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Hilmi Sürek, sektörün görüşü alınmadan sezon ortasında aniden alınan bu kararın, büyük bir kitleyi sıkıntıya sokacağını anlattı.
2020-2021 üretim sezonunda hem iç tüketimi hem de ihracatı karşılayacak miktarda ürün bulunduğunu belirten Sürek;

“2020-2021 sezonu Türkiye rekoltesi 173 bin tondur. Suriye’den gelen yaklaşık 20 bin ton ihraç kayıtlı zeytinyağı, 43 bin ton da bir önceki yıldan devreden stok ve tamamı rafinajlık olacak salamura zeytinlerden elde edilecek olan yaklaşık 10 bin ton zeytinyağı dikkate alındığında bu sezonun toplam yağ arzı 246 bin ton seviyelerinde olacaktır. Bu yıl için toplam 140 bin ton iç tüketim ve 50 bin ton ihracat yapılacağı dikkate alındığında yağ açığı bulunmamaktadır.” İhracat olarak değerlendirilemeyip iç piyasada kalan ürünün, sezon boyunca üretici fiyatlarında baskı oluşturacağına dikkat çeken Sürek, “2021-2022 sezonu başlangıcında yurtiçinde ihtiyaç fazlası stok bulunması ise piyasayı bozucu etki yaratacak ve üreticiye büyük zarar verecektir. Üründe arz-talep ve fiyat dengesi bozulacaktır. Arz fazlasına dönüşecek stoklar nedeniyle dünya fiyatlarıyla iç piyasa arasında fiyat ilişkisi koparak, üretici fiyatlarında düşüşler yaşanacaktır. Tüm bunların sonunda yüksek girdi maliyetleri nedeniyle zor durumda olan üretici ciddi gelir kaybına uğrayacaktır” açıklamasında bulundu.

Yasak kararından tüm sektörün olumsuz etkileneceğine yer veren Sürek, kararın kaldırılması için Ticaret Bakanlığı’na ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na yazılı görüşlerini ilettiklerini de aktardı.