Haber Tarihi : 

5 Mayıs 2021 Çarşamba

Türkiye, tam kapanma sürecine girerken birçok sektör bu durumdan olumsuz etkilendi. Pazarcı ve hal esnafı da bu süreçte en olumsuz etkilenen sektörlerden biri.

Semt pazarları kapatılınca pazarcılar ürünü satacak yer bulamadı, üretici ise ürünü tarladan çıkaramadı.

TONLARCA SEBZE VE MEYVE ÇÖPLERE DÖKÜLDÜ

Sosyal medyanın gündemine düşen görüntüler sonrası İçişleri Bakanlığı konu ile ilgili çalışma başlattı.
Buna göre pazar yeri genelgesi yayınlandı.

Genelgeye göre pazar yerleri, sadece yaş meyve ve sebze satışı yapmak üzere 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri açık olacak.

GÜNLERDİR KAPALI OLAN PAZARLAR SONUCU PAZARCI ESNAFININ ZARARI BÜYÜK

Ancak pazarcı esnafı, semt pazarlarının haftanın iki günüyle birlikte arife günü, yani 12 Mayıs'ta da açık olmasını istiyor.

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, "Bizim getirdiğimiz, çilek, muz, erik, domates, biber ve patlıcan gibi ürünleri aynı gün bitireceğimizin garantisi yok” diye konuştu.

Karaca, arife günü de pazar yerleri açık olmalı derken “Biz pazar yerlerinin peş peşe haftanın iki günü açık olmasını istiyoruz ki birinci gün tamamı satılmayan ürünü ertesi gün bitirme imkanımız olsun. Ayrıca, çarşamba günü bayram arifesi var, arife günü de pazar yerleri açık olmalı. Bayram günü kimse pazara gelmez. Bizim görüşlerimiz bu şekilde" dedi.

Karar kapsamına tekstil, ayakkabı ve züccaciye esnafının alınmamasının onları mağdur edeceğine dikkati çeken Karaca, Ramazan Bayramı nedeniyle mal alıp stoklayan bu esnafın ellerinde büyük miktarda ürün kalacağını söyledi.