Haber Tarihi : 

GIDADA AMBALAJ VE HİLEYE CEZA ERKEN UYARI SİSTEMİ PERAKENDE YASASI

Gıda da fahiş fiyat artışları yeni çözümleri de beraberinde getiriyor. Üreticiden market rafına yani tüketicilere katlanarak gelen gıda ürünleri Bakanlığı harekete geçirdi.

Ticaret Bakanlığı gıda fiyatlarındaki yükselişe bir taraftan farklı formüller ararken Bakan Ruhsar Pekcan Milliyet gazetesine verdiği demeçte vatandaşların marketlerdeki fiyatlarla ilgili karşılaştırma yapabilecekleri bir uygulamadan bahsetti.

Gıda fırsatçılığı Ticaret Bakanlığı için kırmızı çizgi olurken pandemiyle birlikte esnafın ve bakkalın perakende zincirleriyle rekabet gücünün daha da zayıflaması, perakende zincirlerde haksız rekabet uygulamaları “yeni perakende yasasını” gündeme getirdi.

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı kanun teklifi taslağına göre, perakende ticaretin rekabet şartlarına göre yapılması, tüketicinin korunması ve perakende işletmelerin dengeli şekilde büyümesi için bir dizi düzenlemeye gidilecek.

ZİNCİR MARKETLERİN BAZI ÜRÜNLERİ SATMASININ YASAKLANICAK

Taslakta yer alan öncelikli başlıklar arasında; zincir mağazaların geleneksel perakende işletmelere olumsuz etkilerinin azaltılması ve perakendecilere korunma sağlanması için zincir marketlerin bazı ürünleri satmasının yasaklanması var. Taslakta; elektronik ortamda satış ve 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere, zincir gıda marketlerde tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılmasının yasaklanması gibi tartışma yaratan önemli başlıklar yer alıyor.

Öte yandan hazırlanan kanun teklifi taslağında coğrafi işaretli ürünlerle ilgili madde de dikkat çekiyor. Kanun taslağına göre; gıda satışı yapılan yerlerde raflarda coğrafi işaretli ürün bulundurmak zorunlu olacak. Hızlı tüketim ürünleri satan mağaza ve zincir marketlerin raflarının yüzde 1’i, coğrafi işaretli ürünlerin satışına ayrılacak. Coğrafi işaretli ürünlerin yanı sıra bu alanlarda, marketin bulunduğu ildeki yöresel ürünler yer alacak.

COĞRAFİ İŞARETİ ÜRÜNLERİN TASLAKTA YER ALMASININ SEVİNDİRİCİ BİR HABER

Yerel ürünlerle ilgili henüz net bir tanımın olmadığını ifade eden Metro Market Meyve Sebze Kategori Müdürü Birol Uluşan; farkındalığın arttırılması adına Coğrafi İşareti ürünlerin taslakta yer almasının sevindirici bir haber olduğunu belirtti. Öte yandan yasayla birlikte marketler, promosyonlu ürünlerden kaynaklanan kayıpları, üreticiye yansıtamayacak. Reklam, anons, ürünlerin yerleştirilmesi gibi hizmetler nedeniyle üretici veya tedarikçiden para talep edilmeyecek, ancak ikili sözleşme yapılması halinde bedel alınabilecek. Tarım ve gıda ürünlerinin markete sağlam şekilde tesliminin ardından, ürünün bozulması halinde üreticiden zarar tazmini istenemeyecek.

Perakende ticaretine yönelik yasa teklifi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise, çalışmanın olumlu ancak eksik olduğunu bildiriyor. Zincir marketlerin hafta sonu açılmamasını öneren TESK Başkanı Palandöken, Avm ve Zincir Mağazaların 10 ila 20 saatleri arasında çalışmaması ve resmi tatillerde ise kapalı tutulması gerektiğini söylüyor.

  • Heyecan - Beyaz Çember

© 2020 AGRO TV Bilgi İşlem Departmanı Tüm hakları saklıdır.