Haber Tarihi : 

21 Nisan 2021 Çarşamba

Avrupa Birliği kurumları arasında gerçekleştirilen görüşmelerde, iklim değişikliği ile mücadele için hazırlanan “iklim yasası" müzakerelerinde anlaşma sağlandı.

Sera gazları iklime zarar veriyor. Geleceğimizi tehdit eden iklim sorunu için Avrupa Birliği kurumları “iklim yasası” hazırlığında.

Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Konseyi’nin dahil olduğu kurumlar “iklim yasasında” mutabık.

Hedef yasa ile birlikte, Avrupa Birliği 2050 yılına kadar iklime zararsız hale gelme hedefi yasal olarak bağlayıcı olacak.

BU HEDEF İÇİN ÜYE ÜLKELER VE AB KURUMLARI GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALACAK

Hedef; 2030 yılına kadar sera gazı salınımlarını 1990’daki seviyesinin yüzde 55 daha aşağısına düşürmek.

Bu kapsamda, tecrübeli 15 bilim insanının yer aldığı bağımsız bir "Avrupa Bilimsel Danışma Kurulu" oluşturulacak.

Bu kurul, AB'nin iklim değişikliği ve çevre konusundaki önlemleri, emisyon hedefleri, Paris İklim Anlaşması kapsamındaki taahhütlere uyum konularında raporlar hazırlayacak ve bilimsel tavsiyelerde bulunacak.

AB komisyonu ayrıca 2040 yılı emisyon düşürme konusunda da yasal düzenleme hazırlığında. Komisyon, sektörlerin iklim hedeflerini yakalamalarına katkı sağlayacak yol haritaları üzerinde çalışma yapacak.

Söz konusu anlaşmanın ABD tarafından düzenlenecek iklim zirvesi öncesinde gerçekleşmesi dikkati çekti.

İklim değişikliği son dönemde uluslararası ilişkiler ve ülkelerin dış politikalarında da önemli bir diplomasi aracı haline geldi.

“İKLİM TEMALI LİDERLER ZİRVESİ” YAPILACAK

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ABD Başkanı Joe Biden ev sahipliğinde, 22-23 Nisan'da 40 liderin katılımıyla “iklim temalı Liderler Zirvesi” çevrim içi düzenlenecek.

İklim temalı Liderler Zirvesinin bir davetlisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

Uzmanlar, bu kadar kapsamlı lider buluşmasının olması, iklim diplomasisinin uluslararası ilişkilerin merkezinde yer aldığını gösteriyor.

Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği Kurucu Direktörü Bengisu Özenç, artık iklimin, ülkelerin konuştukları dili şekillendiren bir konu olduğuna dikkat çekti.

Dünya Kaynakları Enstitüsü Uluslararası İklim Girişimi Direktörü David Waskow ise iklim değişikliğinin en büyük etkilerini önlemek için yeterli olmadığını ortaya koyan Birleşmiş Milletler raporundan hemen sonra düzenlenmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Dünyadaki emisyonların yüzde 75’inden sorumlu ABD, Çin ve Hindistan’ın aralarında bulunduğu ülkelerin henüz iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik bir planları bulunmuyor.

Waskow, büyük ekonomilerin zirvede iddialı iklim hedeflerini açıklaması ya da BM iklim Değişikliği Taraflar Konferansı öncesinde bunun sinyalini vermeleri açısından bir fırsat olacağını kaydetti.

İNGİLTERE’DEN DE BİR HAMLE GELDİ

Avrupa Birliği, ABD ve Çin İklim krizine ilişkin yeni süreçlere adım atma hazırlığındayken İngiltere’den de bir hamle geldi.

İngiliz hükümeti ülkede karbon emisyonunun 2035 yılına kadar yüzde 78 azaltılması yönündeki kapsamlı planını açıkladı.

Açıklamada "6. Karbon Bütçesi" olarak adlandırılan düzenlemenin parlamentoda onaylanmasının ardından 2021 yılının haziran ayının sonunda ise yasalaşmasının beklendiği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, "İklim değişikliği konusundaki çıtayı yükseltmeye devam etmek istiyoruz. Bu yüzden de karbon emisyonunu azaltmak için dünyadaki en iddialı hedefi koyuyoruz." ifadelerini kullandı.

İngiliz hükümeti daha önce toplam karbon emisyonunun 2050 yılına kadar yüzde 80 azaltılması yönünde bir hedef koymuştu. Bu son düzenlemeyle hükümet, çok az bir emisyon farkı ile bu hedefe öngörülenden 15 yıl önce ulaşmayı planlıyor.