Haber Tarihi : 

26 Nisan 2021 Pazartesi

Diyarbakır’da arıcılıkla uğraşan Ahmet Sadık Oğul ve ortağı Emin Tanrıkulu, son iki yılda kovan sayılarında artış olmadığını daha da gerilediğini fark ettiler.

Toplu arı ölümleri Türkiye ve tüm dünyada giderek artıyor.

Toplu arı ölümlerimin en temel sebebi ise bilinçsiz zira ilaçlama.

Üreticiler bu yüzden kovanlarını arttıramamaktan şikâyetçi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Dicle Üniversitesi Biyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, arı ölümlerindeki en büyük nedenin tarımda kullanılan ilaçlar olduğunu söyledi.

ARI ÖLÜMLERİ SADECE TÜRKİYE’NİN DEĞİL, DÜNYANIN GÜNDEMİ

“Arı ölümleri sadece Türkiye’nin gündeminde değil, dünyanın her tarafında Amerika Birleşik Devletleri’nde Avrupa’da son yıllarda özellikle toplu arı ölümleri tespit edilmiş. Arı ölümlerinin en büyük nedeni özellikle tarımda kullanılan ilaçlardır.”

“ÇEVREDEKİ SANAYİ TESİSLERİNİN DE ARI ÖLÜMLERİNE ETKİSİ BÜYÜK.”

“ Yalnızda tarım ilaçları değil, aynı zamanda çevrede sanayi tesisleri bu çimento fabrikaları olabilir, diğer kimyasal fabrikalar olabilir yada fabrikaların proses ürünü dediğimiz işletmeye bağlı kirlilik bitkilerin üzerine ve çiçeklerin üzerine geçtiği zaman tabi ki arılar bunlara bakmadan çiçekleri ziyaret ediyor. Onlar polen toplarken bunların hepsini bu kalıntıları kirlilik unsuru olan gazları vs. kovana taşıyor.

ÜRETİCİLER, KOVAN SAYILARINI YANLIŞ ZİRAİ İLAÇLAMADAN DOLAYI ARTTIRAMIYOR

“Son 3 yıldır Emin beyle birlikte arıcılık işine girdik. Kovan sayılarımızı arttırmayı düşündük ama yanlış zirai ilaçlamalar yüzünden başarmakta zorlanıyoruz. Diğer arıcı kardeşlerimizle irtibata geçtik. Onlarında sıkıntıları bu yönde onlarında tarım yanlış zirai ilaçlamaları yüzünden kayıplarının olduğunu bize bildirdiler.”