Haber Tarihi : 

7 Nisan 2021 Çarşamba

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalık Uzmanı Prof. Dr. Alper Şener; artan vakalar ve alınması gereken önlemlerle ilgili Agro TV ile Günaydın programında değerlendirmelerde bulundu.

Baharla birlikte hasat sezonunun başlamasıyla birlikte mevsimlik tarım işçileri yeniden tarlalara inmeye başlayacak.

Uzmanlar uyarıyor; “Geçen yıl olduğu gibi vakalarda bir artışın yaşanmaması için gidecekleri bölgelere mevsimlik tarım işçilerinin transferi öncesi aşı uygulanmalı” diyor.

KORONAVİRÜSÜN KONTROLSÜZ YAYILMAMASI İÇİN MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNE AŞI GEREKİYOR

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalık Uzmanı Prof. Dr. Alper Şener mevsimlik tarım işçileri için;
“Çiftçiler için yapılanları önemli buluyorum. Gözlemlerime göre Çanakkale’de Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu gibi bölgelerden gelen mevsimlik işçilerden sonra vaka sayılarında artış oldu. Çünkü çadır, konteyner gibi kapalı alanlarda birlikte kalıyorlar ve bu alanların dışında kaldıkları bölgede sosyalleşerek insan trafiğine neden oluyorlar. Bu nedenle mevsimlik tarım işçilerinin kesinlikle aşılanması şart” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Şener mevsimlik işçi aşılaması için Fransa’yı örnek göstererek;
“Fransa’da vatandaşlar ikamet ettiği bölgeden farklı bölgeye geçici çalışma nedeniyle giderse anında aşılanıyor" dedi.

Kurban bayramı öncesinde kurban alışverişi, ticareti için de durumun oldukça kritik olduğunu belirten Şener;
“Kurban bayramında hayvan yetiştiricileri büyük şehirlere gelecek ve insan trafiği oluşturacaklar. Bu nedenle gelecek olan grubun daha önceden planlanması ve aşılanma grubunun içerisine alınması gerekmektedir. Özet olarak insan trafiğini kontrol altına aldığımız zaman salgını kontrol etme ihtimalimiz artıyor” dedi.

TARIM İŞÇİLERİNİN DE AŞI SIRASINA ALINMASI GEREKİYOR

Öncelikle sağlık çalışanlarıyla başlayan aşılama işlemi, 65 yaş üzeri vatandaşlar, askeri personel, kolluk kuvvetleri, öğretmenler ve basın çalışanları olmak üzere kademeli olarak devam ediyor. Pandeminin başladığı günden itibaren muaf tutulan tarım ve mevsimlik tarım işçileri için henüz bir aşılama planının olmaması da yaklaşan hasat öncesi tedirginlik yaratıyor.