Haber Tarihi : 

20 Nisan 2021 Salı

Ulusal Süt Konseyi 1 Mayıs 30 Haziran 2021 tarihleri geçerli olmak üzere 2 aylık süreyi kapsayan çiğ süt tavsiye fiyatını açıkladı.

ÇİĞ SÜTTE KALİTEYE GÖRE FİYAT POLİTİKASI DÖNEMİ BAŞLADI

Açıklanan yeni dönem tavsiye fiyatında 3 farklı fiyat politikası uygulanacak. Üreticiden alınacak çiğ süt fiyat sütün yağ ve protein oranına göre belirlenecek.

Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı 3 buçuk ve üzeri yağ değeri ile 3.10 ve üzeri protein değeri olan A sınıf Çiğ süt için litre başına fiyat 2 lira 90 kuruş oldu.

Yağ değeri 3,2' ile 3,5 aralığında olan ve protein oranı 3'ten yüksek ancak 3,1'den düşük olan B sınıfı çiğ süt için ise referans fiyat 2 lira 85 kuruş.

C sınıf olarak tanımlanan Yağ değeri 3,2'nin altında olan ve protein değeri 2,9'dan yüksek ancak 3'ten düşük olan çiğ süt tavsiye fiyatı 2 lira 80 kuruş olarak belirlendi.

USK’nın paylaştığı bilgilere göre çiğ sütte destekleme primi ise Mayıs ve Haziran dönemi için 30 kuruş olarak ödenecek.

Açıklanan 1 Ocak 30 Nisan çiğ süt tavsiye fiyatında 3,6 yağ değeri- 3,2 protein değeri için fiyat 2 lira 80 kuruş olarak belirlenmişti.

AÇIKLANAN FİYATLARA SEKTÖRDEN TEPKİLER VAR

Gıda Komitesi’nin 1O kuruş zam yaptığını belirten TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu; “Sütü bu fiyatın altına satmaya zorlanan tüm üreticiler için Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü net bir şekilde ifade ettiği üzere üst birlikleri üzerinden sütlerini toza gönderebilir. Süt tozu için bir üst sınır yok” dedi.

Düşük fiyata zorlanan üreticiler için üst birlikler kanalı ile sütünü satma fırsatı olduğu belirten Solakoğlu, fiyatın tatmin edici olmadığını ancak 2 ay sonra revize edilecek olması olumlu olduğunu da ifade etti.