Haber Tarihi : 

26 Mayıs 2021 Çarşamba

2021 yılı için hasat sonu hububat satış fiyatı açıklandı.

AÇIKLAMAYI TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİSİ GENEL MÜDÜRÜ AHMET GÜLDAL YAPTI

Güldal yaptığı açıklamada, "2 bin 250 TL'ye aldığımız ikinci grup ekmeklik buğday fiyatımızı hasat bitimiyle beraber 2 bin 450 TL'den, makarnalık buğday fiyatımızı da 2 bin 650 TL'den, arpa satış fiyatımızı da 1.950 TL'den satışa açmayı planlıyoruz” dedi.

“BU RAKAMLARI DA UZUN SÜRELİ OLARAK KORUMA EĞİLİMİNDEYİZ"

Güldal, Hububat Tedarikçileri Derneği tarafından düzenlenen "2021 Yılı Hasadına Doğru Türkiye ve Dünya'da Tahıl" konulu çevrim içi konferansta 2021 yılı için hasat sonu hububat satış fiyatlarını duyurdu.
TMO’nun stok yeterliliği içinse Güldal, yol sonuna kadar piyasa regülasyonu için kâfi olduğunu biliyoruz dedi.

Ahmet Güldal, “Yeni hasat dönemine kadar da 2,5 milyon ton şimdiden ve 1,5 milyon ton da ocak ayından itibaren gelecek olan 4 milyon tonluk bir buğday dış tedarik imkânımızın olabileceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Güldal, söz konusu dönemde hem un fiyatlarının hem de buğday fiyatlarının istikrarlı bir çizgide ilerlediğini görmenin mümkün olduğunu söyledi.

“BİTKİ ZAYIFLIĞI KONUSUNDA BİR GERİLEME SÖZ KONUSU”

Güldal, Bakanlık ve TMO olarak kuraklığın sahadaki etkilerini değerlendirdiklerini belirterek, "İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bitki zayıflığı konusunda bir gerileme söz konusu. TMO'nun çok güçlü bir stok takviyesi yetkisinin olduğunu da belirtmekte yarar var" dedi.