Haber Tarihi : 

7 Nisan 2021 Çarşamba

Koronavirüs vakaları dünya genelinde tekrar artışa geçerken, Türkiye’de 50 bini aşarak en yüksek pozitif vaka sayısına ulaştı. Dünya salgınla mücadelede aşılama çalışmalarını yürütürken normalleşmelerin artması vaka sayılarını da arttırıyor.

Koronavirüse karşı aşı geliştiren AstraZeneca, aşısının çocuklar üzerindeki etkililiğini ölçen deneyler, aşının kan pıhtılaşması bağlantısı nedeniyle durduruldu.

İngiltere’de Şubat ayında başlayan denemelere 6 ila 17 yaşları arasındaki yaklaşık 300 gönüllü katılmıştı.
Denemelerin durdurulduğunun duyurulmasından sonra gönüllülerin planlanan aktivitelerine devam etmeleri ve soruları için deneme merkezleriyle iletişime geçmeleri gerektiği belirtildi.

Aşılama çalışmaları arttıkça gündeme aşı pasaportu uygulaması geldi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ, AŞI PASAPORTU UYGULAMASINA SICAK BAKMIYOR

DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, aşılamanın virüsün bulaşmasını engelleyip engellemediği konusundaki belirsizlik ve aşı adaletsizliği nedeniyle ülkelerin seyahati kolaylaştırmak için çıkarmayı planladıkları aşı pasaportuna sıcak bakmadıklarını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın tıbbi danışmanı da koronavirüs ile alakalı konuştu. Başkan Biden’ın koronavirüs müdahale ekibinin baş tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci, ABD’nin korona virüs salgınında yeni bir dalganın eşiğinde olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE’DE VAKA SAYILARI 50 BİNİN ÜZERİNDE

Türkiye'de ise koronavirüs vakaları hızla artarken günlük koronavirüs tablosu belli oldu.

Türkiye'de son 24 saatte 302 bin 108 Kovid-19 testi yapıldı, 54 bin 740 kişinin testi pozitif çıktı, 276 kişi hayatını kaybetti.

Ağır hasta 2 bin 604 oldu, 35 bin 503 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 194 bin 978'e yükseldi.