Haber Tarihi : 

21 Haziran 2021 Pazartesi

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, maaş iddialarına yazılı açıklama ile yanıt verdi.

Türkiye Tarım Kredi, Genel Müdür Fahrettin Poyraz'ın 11, Genel Müdür Yardımcısı Davut Arpa'nın ise 5 ayrı kuruluştan ücret aldığı iddiasının, iftira niteliğinde olduğunu, gerçekle ilgisinin bulunmadığını bildirdi.
Tarım Kredi'den yapılan yazılı açıklamada, günlük bir gazetede Poyraz ve Arpa hakkında yayımlanan haber nedeniyle kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğduğu belirtildi.

İDDİALAR REDDEDİLDİ

Söz konusu haberde dile getirilen iddiaların tamamen asılsız, gerçek dışı, yanıltıcı bilgi, yorum, itham ve iftiralardan ibaret olduğuna yer verilen açıklamada, Genel Müdür Fahrettin Poyraz’ın Tarım Kredi Kooperatiflerinin bazı şirketlerinde yönetim kurulu başkanlığı görevi de yürütmektedir denildi.

Açıklamada, 1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanununun 3. maddesinde, "Kooperatifler, Bölge Birlikleri ve Merkez Birliği tarafından kurulmuş olan şirketler ile bunların sermayesinin yüzde ellisinden fazlasına sahip olacak şekilde iştirakçi oldukları şirketlerde, yönetim kurulu başkanı veya üyesi ya da denetim kurulu üyesi olarak görevlendirilenlere, bu şirketlerin sadece birinden ücret veya huzur hakkı ödenebilir ifadeleri yer aldı. Bu şekilde görevlendirilenlere diğer şirketler tarafından herhangi bir ad altında başkaca bir ödeme yapılmaz" hükmünün yer aldığı vurgulanan açıklamada, kanunun söz konusu maddesine ek olarak, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Şirketler Yönetmeliği ile Tarım Kredi Kooperatifleri Teşkilatının hissedarı olduğu şirketlerin de dahil edildiği belirtildi.

Ayrıca açıklamada “Söz konusu habere ilişkin de ilgililer hakkında gerekli yasal süreç yürütülecektir” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan açıklamada, Poyraz'ın 7 şirkette yönetim kurulu başkanı olduğu ve bir şirketten huzur hakkı aldığına, Arpa'nın da 3 şirkette yönetim kurulu başkanı/üyesi olduğuna ve 1 şirketten huzur hakkı aldığına ilişkin tabloya da yer verildi.